IBM og Oracle vinder kæmpe ERP-aftale: Skal servicere 280.000 brugere

Aftalen har en værdi på 6,3 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: IBM/PR)

IBM og Oracle har sammen vundet et udbud om at levere ERP-systemer til den britiske stats centraladministration.

Aftalen har en værdi på 6,3 milliarder kroner og påvirker de 280.000 slutbrugere, der er ansat hos den britiske stat.

Det skriver The Register.

Den store ordre bliver indgået som et led i ’Synergy Programme’, der skal få en række britiske myndigheder over på samme cloud-baserede ERP- og HR-løsning.

"Den primære drivkraft for Synergy-programmet er at drive betydelig forretningstransformation på tværs af afdelingerne," står der i beskrivelsen af programmet ifølge mediet.

Der er Department for Work and Pensions (DWP), der står i spidsen for udbuddet, som også inkluderer myndigheder som det britiske justitsministerium, miljøministeriet, fødevare- og landskabsstyrelse og Home Office.

"COM-designet (Common Operating Model) vil løbende udvikle sig gennem de fem programleveringsfaser. Som følge heraf vil fordelene også fortsætte med at udvikle sig over tid. Dette vil hjælpe med at identificere yderligere fordele for Programmet og give mere robuste data og fortællinger for at retfærdiggøre den nuværende fordelsprofil," står der i indkøbsdokumentet.

De 6,3 milliarder kroner bliver brugt på IBM’s og Oracles systemer, men i alt vil prisen for projektet løbe op i omkring 17 milliarder dollar, når leverandører af forretningsprocestjenester til ERP-projektet er fundet og alle udgifter er betalt.

Synergy-programmet har fået kritik i Storbritannien for manglende finansiering og dårlige business cases, skriver mediet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S