IBM og Oracle vinder kæmpe ERP-aftale: Skal servicere 280.000 brugere

Aftalen har en værdi på 6,3 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: IBM/PR)

IBM og Oracle har sammen vundet et udbud om at levere ERP-systemer til den britiske stats centraladministration.

Aftalen har en værdi på 6,3 milliarder kroner og påvirker de 280.000 slutbrugere, der er ansat hos den britiske stat.

Det skriver The Register.

Den store ordre bliver indgået som et led i ’Synergy Programme’, der skal få en række britiske myndigheder over på samme cloud-baserede ERP- og HR-løsning.

"Den primære drivkraft for Synergy-programmet er at drive betydelig forretningstransformation på tværs af afdelingerne," står der i beskrivelsen af programmet ifølge mediet.

Der er Department for Work and Pensions (DWP), der står i spidsen for udbuddet, som også inkluderer myndigheder som det britiske justitsministerium, miljøministeriet, fødevare- og landskabsstyrelse og Home Office.

"COM-designet (Common Operating Model) vil løbende udvikle sig gennem de fem programleveringsfaser. Som følge heraf vil fordelene også fortsætte med at udvikle sig over tid. Dette vil hjælpe med at identificere yderligere fordele for Programmet og give mere robuste data og fortællinger for at retfærdiggøre den nuværende fordelsprofil," står der i indkøbsdokumentet.

De 6,3 milliarder kroner bliver brugt på IBM’s og Oracles systemer, men i alt vil prisen for projektet løbe op i omkring 17 milliarder dollar, når leverandører af forretningsprocestjenester til ERP-projektet er fundet og alle udgifter er betalt.

Synergy-programmet har fået kritik i Storbritannien for manglende finansiering og dårlige business cases, skriver mediet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job