IBM og Oracle vinder kæmpe ERP-aftale: Skal servicere 280.000 brugere

Aftalen har en værdi på 6,3 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: IBM/PR)

IBM og Oracle har sammen vundet et udbud om at levere ERP-systemer til den britiske stats centraladministration.

Aftalen har en værdi på 6,3 milliarder kroner og påvirker de 280.000 slutbrugere, der er ansat hos den britiske stat.

Det skriver The Register.

Den store ordre bliver indgået som et led i ’Synergy Programme’, der skal få en række britiske myndigheder over på samme cloud-baserede ERP- og HR-løsning.

"Den primære drivkraft for Synergy-programmet er at drive betydelig forretningstransformation på tværs af afdelingerne," står der i beskrivelsen af programmet ifølge mediet.

Der er Department for Work and Pensions (DWP), der står i spidsen for udbuddet, som også inkluderer myndigheder som det britiske justitsministerium, miljøministeriet, fødevare- og landskabsstyrelse og Home Office.

"COM-designet (Common Operating Model) vil løbende udvikle sig gennem de fem programleveringsfaser. Som følge heraf vil fordelene også fortsætte med at udvikle sig over tid. Dette vil hjælpe med at identificere yderligere fordele for Programmet og give mere robuste data og fortællinger for at retfærdiggøre den nuværende fordelsprofil," står der i indkøbsdokumentet.

De 6,3 milliarder kroner bliver brugt på IBM’s og Oracles systemer, men i alt vil prisen for projektet løbe op i omkring 17 milliarder dollar, når leverandører af forretningsprocestjenester til ERP-projektet er fundet og alle udgifter er betalt.

Synergy-programmet har fået kritik i Storbritannien for manglende finansiering og dårlige business cases, skriver mediet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S