Svindel og spoofing plager danskerne - men teleselskaberne kan ikke få lov til at løse problemet

Politikere og myndigheder nøler voldsomt med at give teleselskaberne i Danmark lov til at stoppe svindel-SMS’er og spoofing med tekniske løsninger, selv om det har fungeret i et år i både Finland og Sverige. Det er så brandærgerligt, lyder det fra Telebranchen.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det savner Telebranchen svar på fra danske myndigheder
  • Så hurtigt kan beskyttelsen implementeres
768
4 min
Svindel-SMS’er og falske opkald fra NemID, banker og politiet - såkaldt spoofing - er dagligdag for danskerne. Og mange af os falder i med begge ben og må i sving med at spærre betalingskort og udrede miseren med banken.

Det er jo brand irriterende og faktisk også helt urimeligt, for der findes tekniske løsninger, som kan stoppe både svindels-SMS’er og spoofing.


Det er løsninger, som allerede har fungeret i et års tid eller mere i både Sverige og Finland.

Telebranchen i Danmark har for over et år siden henvendt sig til de danske myndigheder for at få tilladelse til at implementere samme beskyttelse som i vores nabolande.

Men foreløbig er der ikke kommet noget svar.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS