Svindel og spoofing plager danskerne - men teleselskaberne kan ikke få lov til at løse problemet

Politikere og myndigheder nøler voldsomt med at give teleselskaberne i Danmark lov til at stoppe svindel-SMS’er og spoofing med tekniske løsninger, selv om det har fungeret i et år i både Finland og Sverige. Det er så brandærgerligt, lyder det fra Telebranchen.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det savner Telebranchen svar på fra danske myndigheder
  • Så hurtigt kan beskyttelsen implementeres
768
4 min
Svindel-SMS’er og falske opkald fra NemID, banker og politiet - såkaldt spoofing - er dagligdag for danskerne. Og mange af os falder i med begge ben og må i sving med at spærre betalingskort og udrede miseren med banken.

Det er jo brand irriterende og faktisk også helt urimeligt, for der findes tekniske løsninger, som kan stoppe både svindels-SMS’er og spoofing.


Det er løsninger, som allerede har fungeret i et års tid eller mere i både Sverige og Finland.

Telebranchen i Danmark har for over et år siden henvendt sig til de danske myndigheder for at få tilladelse til at implementere samme beskyttelse som i vores nabolande.

Men foreløbig er der ikke kommet noget svar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS