Ambitiøst udspil fra telebranchen: Danmarks digitale infrastruktur trænger til et kæmpe løft og noget politisk kærlighed

Den digitale infrastruktur i Danmark trænger alvorligt til noget politisk kærlighed og en meget stor pose penge, lyder det i et nyt udspil. Og så er det vigtigt, at politikerne ikke bruger alt krudtet på at diskutere bredbånd til den sidste rest af danskere, der savner forbindelse. Fokuser i stedet på mulighederne for de 99 procent, der faktisk har digitale muligheder, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan bør fokus være på fremtidens telepolitik
  • Derfor fylder snakken om bredbånd til alle for meget
  • Meget færre og større teleselskaber i EU er et muligt scenarie
1.051
5:15 min
Den danske digitale infrastruktur er helt afgørende for vækst, konkurrenceevne, sikkerhed ogen velfungerende hverdag for de fleste danskere.

Men investeringerne kommer ikke af sig selv, og der er brug for en ny ambitiøs telepolitik, der understøtter fremtidens digitale behov.

Det er hovedessensen i et nyt fælles udspil fra Dansk Industri, Dansk Erhverv og Teleindustrien forud for de kommende telepolitiske forhandlinger.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Nordjylland

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S