Ambitiøst udspil fra telebranchen: Danmarks digitale infrastruktur trænger til et kæmpe løft og noget politisk kærlighed

Den digitale infrastruktur i Danmark trænger alvorligt til noget politisk kærlighed og en meget stor pose penge, lyder det i et nyt udspil. Og så er det vigtigt, at politikerne ikke bruger alt krudtet på at diskutere bredbånd til den sidste rest af danskere, der savner forbindelse. Fokuser i stedet på mulighederne for de 99 procent, der faktisk har digitale muligheder, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan bør fokus være på fremtidens telepolitik
  • Derfor fylder snakken om bredbånd til alle for meget
  • Meget færre og større teleselskaber i EU er et muligt scenarie
1.051
5:15 min
Den danske digitale infrastruktur er helt afgørende for vækst, konkurrenceevne, sikkerhed ogen velfungerende hverdag for de fleste danskere.

Men investeringerne kommer ikke af sig selv, og der er brug for en ny ambitiøs telepolitik, der understøtter fremtidens digitale behov.

Det er hovedessensen i et nyt fælles udspil fra Dansk Industri, Dansk Erhverv og Teleindustrien forud for de kommende telepolitiske forhandlinger.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos