Ambitiøst udspil fra telebranchen: Danmarks digitale infrastruktur trænger til et kæmpe løft og noget politisk kærlighed

Den digitale infrastruktur i Danmark trænger alvorligt til noget politisk kærlighed og en meget stor pose penge, lyder det i et nyt udspil. Og så er det vigtigt, at politikerne ikke bruger alt krudtet på at diskutere bredbånd til den sidste rest af danskere, der savner forbindelse. Fokuser i stedet på mulighederne for de 99 procent, der faktisk har digitale muligheder, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan bør fokus være på fremtidens telepolitik
  • Derfor fylder snakken om bredbånd til alle for meget
  • Meget færre og større teleselskaber i EU er et muligt scenarie
1.051
5:15 min
Den danske digitale infrastruktur er helt afgørende for vækst, konkurrenceevne, sikkerhed ogen velfungerende hverdag for de fleste danskere.

Men investeringerne kommer ikke af sig selv, og der er brug for en ny ambitiøs telepolitik, der understøtter fremtidens digitale behov.

Det er hovedessensen i et nyt fælles udspil fra Dansk Industri, Dansk Erhverv og Teleindustrien forud for de kommende telepolitiske forhandlinger.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS