Blandt primtal, sårbarheder og hacking fandt Polly sit helle: Nu er hun en af Europas bedste til at bryde digitale låse op

EM i cybersikkerhed 2024, Torino: Som transkønnet skiller danske Polly Clémentine Nielsen - med hackeraliaset 'Pollyglot' - sig ud, men når først konkurrencen går i gang skiller hun sig kun ud ved at være en af Europas bedste til at knække kryptografiske koder.

Artikel top billede

Polly Clémentine Nielsen Boutet-Loviff, 23 år, er en af de mest rutinerende på cyberlandsholdet. Hun foretrækker at udregne kryptografi i hånden. (Foto: Frederik Therkildsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan Pollyglot kom ind i hackingens verden
  • Hvorfor en firewall er overvurderet ifølge en Europas bedste hackere
1.070
5:30 min
Startskuddet til europamesterskabet i cybersikkerhed har netop lydt. 370 unge mennesker er i digital tvekamp om den prestigefyldte titel som Europas bedste hackere under 25.

Hvert landshold består af 10 personer. Men hvad er årsagen til, at netop de 10 danske unge nu er iført sponsorerede tracksuits i røde og hvide farver og sendt af sted til den italienske storby Torino for at konkurrere?

Alle deltagerne har forskellige spidskompetencer, nicheområder, hvor de hver især er mestre. Fælles for dem er, at de i barndommen kastede sig over Rubiks-terningen frem for fodbolden.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S