Spænding, nervøsitet og en smule fri inden europæisk mester i cybersikkerhed kåres fredag aften

EM i cybersikkerhed, Torino. For at fastholde maksimal spænding efterlades alle i mørke, indtil vinderen af EM i cybersikkerhed kåres til stort awardshow fredag aften. Landstræner Jens Myrup Pedersen er spændt.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Therkildsen)

Danmark kom på en tredjeplads i torsdagens Attack & Defense til EM i cybersikkerhed i Torino.

En væsentlig forbedring af konkurrencens første halvdel, hvor det blev til en femte plads (officielt sjette-plads men Canada er et gæsteland og kan ikke vinde EM).

“Jeg er et stolt af et hold, der kender til fair play. I har gjort det rigtigt godt. Nyd aftenen,” lød det fra Jens Myrup Pedersen kort efter klokken 18:00 torsdag, hvor konkurrencen sluttede.
Du kan læse hele Computerworlds live-dækning af slaget her:

Resultatet er stadig ukendt. Pointsystemet er en anelse uigennemsigtigt til Capture the flag-konkurrencer. En snedig fordelingsalgoritme er sammensat til at vægte de to discipliner ens.

Og så fryser begge scoreboards to timer før afslutning for at opretholde mest mulig spænding for de 370 cyberatleter og deres trænerstab.

“Det kan blive alt mellem tredje- og en syvende-plads. Jeg tror ikke, jeg kommer til at sove meget i nat,” forklarede landstræneren, inden han gik til køjs torsdag.

Visitkort på en Game Boy

Med terningerne kastet for alle hold blev skuldrene sænket, og særligt det amerikanske hold var hurtigt over de danske spillere for at udveksle klistermærker.

FE-klistermærket og “you are guys are toxic”-udklip af en Discord-chat blev byttet med ‘USA National Cyber Team.”

En estisk spiller trak endda en ny Nintendo Game Boy frem med det japanske spil Streetfighter VII, hvor han connectede med Pollygot.

“Det er bare ligesom et visitkort,” lød det fra den estiske spiller.

Til den italienske buffet med masser af pizzaer begyndte hovedbruddene for alvor. Hvem tror du vinder? Hvem er din top fem?

Selv om Tyskland har klaret sig rigtigt godt med en henholdsvis første- og andenplads i de to konkurrencer, så var en af trænerne ikke klar til at påtage sig favoritrollen.

Sælg ikke skindet før bjørnen er skudt, afvent champagnepropperne, men det virker snarere som et kollektivt imposter syndrom, hvor de unge mennesker ikke helt forstår, at de faktisk er nogle af verdens bedste hackere.

“Årets konkurrence viser, at flere og flere europæiske lande er blevet bedre til cybersikkerhed, det er svært at være utilfreds med,” sagde Jens Myrup Pedersen umiddelbart efter stillingen frøs til Computerworlds live-blog, som du kan læse her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job