I 400 år har denne person været en afgørende brik i vores fælles kultur og kommunikation

Det danske postbud fejrer en imponerende milepæl, og det bliver markeret i det kommende år på postvæsenets eget museum i København.

Artikel top billede

Hvis du er som de fleste af os, så har du sikkert ikke sendt ét eneste fysisk brev i år.

Til gengæld har du sendt hundredvis af digitale breve i form af e-mails, sms’er og beskeder, og det er i dag svært at forestille sig et samfund, hvor vi ikke er i konstant kommunikation med vores kolleger, vores nærmeste og vores leverandører.

Sådan var det bestemt ikke i 1624, hvor Christian den 4. tog initiativ til at oprette det danske postvæsen, som til at begynde med bestod af ni postruter.

I 400 år har det danske postbud således været en integreret del af vores alles hverdag, uanset om det har været gående, ridende, cyklende eller kørende – og uanset om vejret har budt på regn, slud eller sol.

Posten skulle jo ud - og på den måde har postvæsenet gennem århundreder demokratiseret vores fælles kommunikation.

Det markante jubilæum bliver nu fejret med en række arrangementer på Engima – Museum for post, tele og kommunikation i København.

”Postvæsenet har været altafgørende for den danske befolknings dialog med hinanden og med omverdenen generelt. Oprettelsen af Postvæsenet, og specielt portoen, blev på sin vis en kommunikationsrevolution, der betød, at alle – uanset status og vilkår – kunne sende og modtage breve, hvilket i sin tid var en helt ny måde at forbinde både mennesker og samfund på. Det åbnede vores verden og perspektiv op,” siger Magnus Restofte, direktør for Enigma.

På museet kan publikum tage på en rejse helt tilbage fra Christian den 4.’s vision om at forbinde og samle riget og frem til nutidens kommunikationslandskab – men Enigma lover mange forskellige tiltag, events og nye aktiviteter helt frem til efteråret 2025.

De besøgende kan blandt andet gå på opdagelse i postens mange transportmidler gennem tiden – herunder den ikoniske, gule Renault 4 og en ægte postdiligence samt opleve postuniformer gennem tiden.

Der skulle være noget for både børn og barnlige sjæle, når man kan lære om postens historie gennem leg og aktivitet – hvordan er det for eksempel lige, at man sætter et fysisk frimærke på et fysisk brev?

Enigma – Museum for post, tele og kommunikation ligger i det gamle posthus på Østerbro tæt på Parken i København – og 400 års-fejringen bliver skudt i gang under Kulturnatten i København 11. oktober.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura