Ny Amazon-teknologi effektiviserer leveringen af pakker: "Når vi hurtigere leverer varer, handler kunderne mere"

Teknologien sparer chaufførerne mere end 30 minutter på en gennemsnitlig pakkerute og bliver implementeret i 1.000 Amazon-leveringsbiler i USA i starten af næste år.

Artikel top billede

Lampen lyser grønt på pakken til venstre ved hjælp af den nye Amazon-teknologi. (Foto: Amazon/PR)

"Når vi hurtigere leverer varer, handler kunderne mere."

Sådan sagde Amazons CEO for Amazon Worldwide Stores, Doug Herrington, i går, da den amerikanske tech-gigant præsenterede en række nye teknologier, der dybest set skal gøre det lettere og mere overskueligt for forbrugere at købe varer online.

Amazon afslørede blandt andet deres nye VAPR-teknologi, Vision Assisted Package Retrieval – på dansk synsassisteret pakkefinding – som er designet til at reducere tiden, det tager at levere pakker.

Systemet fungerer ved, at der i bilens loft sidder en form for projektor, der lyser med et grønt spotlight på de pakker, som chaufføren skal aflevere ved hvert stop.

Det betyder, at chaufførerne ikke længere behøver at bruge tid på at arrangere pakkerne efter deres stop, læse labels og manuelt tjekke kundens navn og adresse.

VAPR har været under udvikling siden 2020 og var oprindelig udviklet til at finde pakker på Amazons enorme lagre uden brug af stregkode.

Siden er teknologien tilpasset og integreret med AI og navigationssoftware, så lampen lyser ned på pakken, når leveringsbilen er på den rette adresse.

Teknologien sparer chaufførerne mere end 30 minutter på en gennemsnitlig pakkerute og bliver implementeret i 1.000 Amazon-leveringsbiler i USA i starten af næste år.

Amazon har ikke annonceret noget om, hvorvidt teknologien vil blive lanceret i Europa.

Det er dog sandsynligt, at Amazon vil udvide teknologien til andre markeder, herunder Europa, hvis systemet viser sig at være effektivt i USA.

Amazon har tidligere fulgt denne model med andre teknologiske løsninger, hvor nye systemer først testes i hjemmemarkedet og derefter gradvist introduceres i andre regioner.

Udover VAPR-teknologien meddeler Amazon, at de snart udruller en ny AI-baseret funktion, der skal hjælpe kunder med at træffe bedre købsbeslutninger hurtigere.

Det nye system vil inkludere omfattende produktinformation og anbefalinger, der skulle kunne reducere tiden, kunderne bruger på at researche nye produkter online.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS