Ny Amazon-teknologi effektiviserer leveringen af pakker: "Når vi hurtigere leverer varer, handler kunderne mere"

Teknologien sparer chaufførerne mere end 30 minutter på en gennemsnitlig pakkerute og bliver implementeret i 1.000 Amazon-leveringsbiler i USA i starten af næste år.

Artikel top billede

Lampen lyser grønt på pakken til venstre ved hjælp af den nye Amazon-teknologi. (Foto: Amazon/PR)

"Når vi hurtigere leverer varer, handler kunderne mere."

Sådan sagde Amazons CEO for Amazon Worldwide Stores, Doug Herrington, i går, da den amerikanske tech-gigant præsenterede en række nye teknologier, der dybest set skal gøre det lettere og mere overskueligt for forbrugere at købe varer online.

Amazon afslørede blandt andet deres nye VAPR-teknologi, Vision Assisted Package Retrieval – på dansk synsassisteret pakkefinding – som er designet til at reducere tiden, det tager at levere pakker.

Systemet fungerer ved, at der i bilens loft sidder en form for projektor, der lyser med et grønt spotlight på de pakker, som chaufføren skal aflevere ved hvert stop.

Det betyder, at chaufførerne ikke længere behøver at bruge tid på at arrangere pakkerne efter deres stop, læse labels og manuelt tjekke kundens navn og adresse.

VAPR har været under udvikling siden 2020 og var oprindelig udviklet til at finde pakker på Amazons enorme lagre uden brug af stregkode.

Siden er teknologien tilpasset og integreret med AI og navigationssoftware, så lampen lyser ned på pakken, når leveringsbilen er på den rette adresse.

Teknologien sparer chaufførerne mere end 30 minutter på en gennemsnitlig pakkerute og bliver implementeret i 1.000 Amazon-leveringsbiler i USA i starten af næste år.

Amazon har ikke annonceret noget om, hvorvidt teknologien vil blive lanceret i Europa.

Det er dog sandsynligt, at Amazon vil udvide teknologien til andre markeder, herunder Europa, hvis systemet viser sig at være effektivt i USA.

Amazon har tidligere fulgt denne model med andre teknologiske løsninger, hvor nye systemer først testes i hjemmemarkedet og derefter gradvist introduceres i andre regioner.

Udover VAPR-teknologien meddeler Amazon, at de snart udruller en ny AI-baseret funktion, der skal hjælpe kunder med at træffe bedre købsbeslutninger hurtigere.

Det nye system vil inkludere omfattende produktinformation og anbefalinger, der skulle kunne reducere tiden, kunderne bruger på at researche nye produkter online.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S