Regeringen vil med stort datadelings-projekt gøre os bedre til AI

Regeringen lancerer til november stort delings-projekt, der skal gøre det muligt på en nem måde at dele data og viden mellem myndigheder, virksomheder og andre.

Artikel top billede

(Foto: Moderaterne)

Regeringen lancerer det nye Dansk Data Space Forum, som skal være et mødested for virksomheder, myndigheder og forskningsinstitutioner, som her skal kunne dele data og viden med hinanden.

Samtidig meldes Danmark nu ind den europæiske organisation Gaia-X, som er en central brik, når det gælder datadeling mellem EU-lande.

Disse to initiativer skal “styrke Danmarks innovation og konkurrenceevne inden for grøn omstilling og understøtte anvendelsen af kunstig intelligens,” lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen, der står bag Dansk Data Space Forum.

Det nye forum bliver åbnet 14. november af digitaliseringsminister Caroline Stage (M).

Digitaliseringsstyrelsen peger på, at ‘data spaces’-metoden sigter mod at ‘skabe et marked, hvor data kan udveksles sikkert.’

Både Gaia-X og Dansk Data Space Forum bunder i regeringens digitaliseringsstrategi, der har som grundlæggende mål, at Danmark også i fremtiden er blandt de bedste lande til digitalisering.

“Forummet skal hjælpe danske virksomheder og myndigheder med datadeling, så vi kan fastholde vores position i den europæiske digitale superliga. Samtidig er det endnu et skridt mod at skabe en velfungerende datadrevet økonomi og opbygge et stærkt fundament for at udvikle og bruge kunstig intelligens,” lyder det fra Caroline Stage.

Hun siger til Børsen, at hun er ‘bange’ for, at Danmark ikke får realiseret de muligheder, som lige nu ligger i AI.

“Selvfølgelig skal vi håndtere de risici, der er med nye data og nye systemer. Men vi får det meget sværere, hvis vi ikke er med på det teknologiske lyntog, der kører nu. Det vil vi kunne aflæse på vores konkurrenceevne,” siger hun til avisen.

Du kan læse om Danmarks digitaliseringsstrategi, som blev præsenteret af daværende digitaliseringsminister Marie Bjerre (V) i februar her:

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S