Regeringen vil med stort datadelings-projekt gøre os bedre til AI

Regeringen lancerer til november stort delings-projekt, der skal gøre det muligt på en nem måde at dele data og viden mellem myndigheder, virksomheder og andre.

Artikel top billede

(Foto: Moderaterne)

Regeringen lancerer det nye Dansk Data Space Forum, som skal være et mødested for virksomheder, myndigheder og forskningsinstitutioner, som her skal kunne dele data og viden med hinanden.

Samtidig meldes Danmark nu ind den europæiske organisation Gaia-X, som er en central brik, når det gælder datadeling mellem EU-lande.

Disse to initiativer skal “styrke Danmarks innovation og konkurrenceevne inden for grøn omstilling og understøtte anvendelsen af kunstig intelligens,” lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen, der står bag Dansk Data Space Forum.

Det nye forum bliver åbnet 14. november af digitaliseringsminister Caroline Stage (M).

Digitaliseringsstyrelsen peger på, at ‘data spaces’-metoden sigter mod at ‘skabe et marked, hvor data kan udveksles sikkert.’

Både Gaia-X og Dansk Data Space Forum bunder i regeringens digitaliseringsstrategi, der har som grundlæggende mål, at Danmark også i fremtiden er blandt de bedste lande til digitalisering.

“Forummet skal hjælpe danske virksomheder og myndigheder med datadeling, så vi kan fastholde vores position i den europæiske digitale superliga. Samtidig er det endnu et skridt mod at skabe en velfungerende datadrevet økonomi og opbygge et stærkt fundament for at udvikle og bruge kunstig intelligens,” lyder det fra Caroline Stage.

Hun siger til Børsen, at hun er ‘bange’ for, at Danmark ikke får realiseret de muligheder, som lige nu ligger i AI.

“Selvfølgelig skal vi håndtere de risici, der er med nye data og nye systemer. Men vi får det meget sværere, hvis vi ikke er med på det teknologiske lyntog, der kører nu. Det vil vi kunne aflæse på vores konkurrenceevne,” siger hun til avisen.

Du kan læse om Danmarks digitaliseringsstrategi, som blev præsenteret af daværende digitaliseringsminister Marie Bjerre (V) i februar her:

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics