Robotstøvsugere råbte pludseligt racistiske bandeord: Kinesisk producent af robotstøvsugere hacket

Flere steder i USA blev en hær af smarte støvsugere hacket. Dagligdagens dimser kobles i stigende grad på internettet, men det indebærer betydelige risici - for it-sikkerheden halter ofte.

Artikel top billede

Jeg bryder mig virkelig ikke om at støvsuge.

Men jeg har endnu ikke investeret i en robotstøvsuger. Og jeg tror heller ikke, at den ryger på ønskelisten til jul i år.

For en lille bataljon af robotstøvsugere af det kinesiske mærke Ecovacs' Deebot X2 er netop blevet hacket og overtaget i en række amerikanske byer, hvor den lille selvkørende maskine på størrelse med et tærtefad pludselig kom med racistiske tilråb:

“Fuck niggas,” sagde støvsugeren, imens den sugede fnug og støv op, skriver flere amerikanske medier blandt andet Vice.

Det er ikke første gang, at støvsugere fra den kinesiske producent er blevet hacket, eller dens kamera har optaget videoer af ejernes hjem.

Flere og flere dagligdags-dimser kobles på internettet, men producenterne patcher kun sjældent sikkerheds-hullerne så køleskabe, kaffemaskiner eller kameraer kan udnyttes.

En problematik som Carsten Træholt fra Alexandra Instituttet tilknyttet Aarhus Universitet også tidligere har påpeget.

"Der er et kæmpe behov for at få styr på IoT-sikkerheden. Der er masser af eksempler, hvor folk er kommet galt af sted, fordi deres IoT-produkt er blevet hacket. Det koster både tid og penge, og samtidig har virksomhederne et ansvar,” lød det for et par måneder siden fra Carsten Træholt, Quality Assurance Manager hos Alexandra Instituttet.

Men der er også en mere alvorlig side, hvor de digitale dimser kan bruges som indgangsvinkel til en computer eller netværk og dermed forværre endnu mere skade.

EUs kommende Cyber Resilience Act har som en af sine hjørnesten, at producenter skal sikre IoT-produter.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,