Robotstøvsugere råbte pludseligt racistiske bandeord: Kinesisk producent af robotstøvsugere hacket

Flere steder i USA blev en hær af smarte støvsugere hacket. Dagligdagens dimser kobles i stigende grad på internettet, men det indebærer betydelige risici - for it-sikkerheden halter ofte.

Artikel top billede

Jeg bryder mig virkelig ikke om at støvsuge.

Men jeg har endnu ikke investeret i en robotstøvsuger. Og jeg tror heller ikke, at den ryger på ønskelisten til jul i år.

For en lille bataljon af robotstøvsugere af det kinesiske mærke Ecovacs' Deebot X2 er netop blevet hacket og overtaget i en række amerikanske byer, hvor den lille selvkørende maskine på størrelse med et tærtefad pludselig kom med racistiske tilråb:

“Fuck niggas,” sagde støvsugeren, imens den sugede fnug og støv op, skriver flere amerikanske medier blandt andet Vice.

Det er ikke første gang, at støvsugere fra den kinesiske producent er blevet hacket, eller dens kamera har optaget videoer af ejernes hjem.

Flere og flere dagligdags-dimser kobles på internettet, men producenterne patcher kun sjældent sikkerheds-hullerne så køleskabe, kaffemaskiner eller kameraer kan udnyttes.

En problematik som Carsten Træholt fra Alexandra Instituttet tilknyttet Aarhus Universitet også tidligere har påpeget.

"Der er et kæmpe behov for at få styr på IoT-sikkerheden. Der er masser af eksempler, hvor folk er kommet galt af sted, fordi deres IoT-produkt er blevet hacket. Det koster både tid og penge, og samtidig har virksomhederne et ansvar,” lød det for et par måneder siden fra Carsten Træholt, Quality Assurance Manager hos Alexandra Instituttet.

Men der er også en mere alvorlig side, hvor de digitale dimser kan bruges som indgangsvinkel til en computer eller netværk og dermed forværre endnu mere skade.

EUs kommende Cyber Resilience Act har som en af sine hjørnesten, at producenter skal sikre IoT-produter.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S