Robotstøvsugere råbte pludseligt racistiske bandeord: Kinesisk producent af robotstøvsugere hacket

Flere steder i USA blev en hær af smarte støvsugere hacket. Dagligdagens dimser kobles i stigende grad på internettet, men det indebærer betydelige risici - for it-sikkerheden halter ofte.

Artikel top billede

Jeg bryder mig virkelig ikke om at støvsuge.

Men jeg har endnu ikke investeret i en robotstøvsuger. Og jeg tror heller ikke, at den ryger på ønskelisten til jul i år.

For en lille bataljon af robotstøvsugere af det kinesiske mærke Ecovacs' Deebot X2 er netop blevet hacket og overtaget i en række amerikanske byer, hvor den lille selvkørende maskine på størrelse med et tærtefad pludselig kom med racistiske tilråb:

“Fuck niggas,” sagde støvsugeren, imens den sugede fnug og støv op, skriver flere amerikanske medier blandt andet Vice.

Det er ikke første gang, at støvsugere fra den kinesiske producent er blevet hacket, eller dens kamera har optaget videoer af ejernes hjem.

Flere og flere dagligdags-dimser kobles på internettet, men producenterne patcher kun sjældent sikkerheds-hullerne så køleskabe, kaffemaskiner eller kameraer kan udnyttes.

En problematik som Carsten Træholt fra Alexandra Instituttet tilknyttet Aarhus Universitet også tidligere har påpeget.

"Der er et kæmpe behov for at få styr på IoT-sikkerheden. Der er masser af eksempler, hvor folk er kommet galt af sted, fordi deres IoT-produkt er blevet hacket. Det koster både tid og penge, og samtidig har virksomhederne et ansvar,” lød det for et par måneder siden fra Carsten Træholt, Quality Assurance Manager hos Alexandra Instituttet.

Men der er også en mere alvorlig side, hvor de digitale dimser kan bruges som indgangsvinkel til en computer eller netværk og dermed forværre endnu mere skade.

EUs kommende Cyber Resilience Act har som en af sine hjørnesten, at producenter skal sikre IoT-produter.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S