Max Schrems klager til EU over Pinterest: Sporer brugere uden tilladelse

Det sociale medie Pinterest skal nu i kamp med Max Schrems og hans organisation NOYB.

Artikel top billede

(Foto: Souvik Banerjee/Unsplash)

Pinterest, som er mest kendt for indretningstips, opskrifter, strikketips og anden inspiration, er havnet i en GDPR-sag.

Den kendte privacy-aktivist Max Schrems og hans organisation NOYB har nemlig indsendt en klage til EU, fordi han mener, at Pinterest bryder GDPR.

Schrems og NOYB mener ikke, at Pinterest indhenter tilstrækkeligt samtykke til at kunne spore brugere og profilere dem til særligt udvalgte annoncer.

Det skriver Techcrunch.

”Ikke overraskende er Pinterests forretningsmodel også baseret på personlig annoncering og den tilhørende brugersporing. Problemet: På trods af en dom fra EU-Domstolen, der forbyder denne praksis, bruger platformen folks personlige data uden at bede om deres samtykke. Pinterest hævder fejlagtigt at have en "legitim interesse" og muliggør sporing som standard. De fleste andre websteder har forladt dette juridisk fejlbehæftede argument for år siden,” står der i en meddelelse fra NOYB.

Omkring 130 millioner mennesker i EU bruger Pinterest det billed- og videobaserede sociale medie.

Ifølge NOYB er sporing slået til som standard, når man bruger tjenesten, selvom brugeren ikke har tilvalgt det.

"Pinterest sporer i al hemmelighed europæiske brugere uden at bede om deres samtykke. Dette giver den sociale medieplatform mulighed for ulovligt at drage fordel af folks personlige data, uden at de nogensinde finder ud af det,” udtaler Kleanthi Sardeli, databeskyttelsesadvokat hos NOYB i meddelelsen.

NOYB fortsætter med at kritisere, at personlige annoncer slet ikke er noget, som brugerne får information om.

"Det ser ud til, at Pinterest aktivt ignorerer en afgørelse fra EU-Domstolen (CJEU) for at maksimere sin fortjeneste. EU-Domstolen gjorde det klart, at personlig annoncering ikke kan være baseret på legitime interesser," uddyber Kleanthi Sardeli.

Klagen er indgivet i Frankrig.

Pinterest er ikke vendt tilbage på henvendelsen fra Techcrunch.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen