Meta på vej med egen søgemaskine: Vil være uafhængig af Google og Microsoft

Facebook-ejeren Meta er i sving med at bygge en AI-baseret søgemaskine, som skal gøre Facebook uafhængig af søgeresultater fra Google og Bing.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Facebook-ejeren Meta Platforms puster nu til ilden i kampen om at udvikle og dominere markedet for de ekstremt profitable søgemaskiner.

Ifølge Reuters er Meta i sving med at udvikle sin egen AI-baserede søgemaskine. Målet er at gøre Facebook uafhængig af søgeresultater fra Google og Bing.

Metas søgemaskine skal bidrage med søgeresultater til brug for Meta AI, chatbotten på WhatsApp samt de sociale medier Facebook og Instagram.

Som det er nu, bruger Meta søgeresultater fra Google og Bing til at give sine brugere nyheder, aktiekurser og sportsresultater.

Meta meddelte i sidste uge, at selskabets AI-chatbot vil bruge indhold fra nyhedstjenesten Reuters til at levere svar om nyheder og aktuelle begivenheder.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job