Sony taber ved EU-domstolen: Snydesoftware er nu godkendt

Selskabet bag spilkonsollen PlayStation får en svidende kindhest som spilgiganten havde anlagt med en mindre virksomhed. Loven om beskyttelse af computerprogrammer gjaldt ikke i denne sag.

Artikel top billede

(Foto: Nikita Kostrykin/Unsplash)

Den japanske elektronik- og underholdningskoncern Sony, som blandt andet står bag spilkonsollen PlayStation og den transportable enhed PSP, har netop tabt en sag ved Den Europæiske Unions Domstol.

Det skyldes en sag om Sonys spil 'MotorStorm: Arctic Edge'.

Sony har nemlig lagt sag an ved den tyske forbundsdomstol mod virksomheden Datel, som tilbyder software og en hardwareenhed, som er kompatible med Sonys spilenheder og som giver brugeren nye muligheder og funktioner i spillet, som Sony ikke selv tilbyder.

Formålet med Datels produkt var at give spilleren en fordel, der ikke var tiltænkt i spillet.

Ifølge mediet Game Developer er der blandt andet tale om Action Replay-produkter, som giver spilleren muligheder i et givent spil ved at give adgang til objekter, som normalt kun er tilgængelige senere i spillet eller ved at aktivere snydekoder.

Sony mente, at Datels produkter ændrer den software, som ligger til grund for spillet, og dermed krænker Sonys eksklusive ret til at godkende sådanne ændringer.

Det fremgår af en meddelelse fra EU-domstolen.

Sony anmodede derfor domstolene om at forbyde Datel at markedsføre produkterne og krævede erstatning for det påståede tab.

Den tyske domstol anmodede EU-domstolen om at fortolke, hvorvidt direktivet om retlig beskyttelse af computerprogrammer gælder i denne sag.

”Den tyske forbundsdomstol bemærker, at Datels software installeres af brugeren på PlayStation og kører samtidig med spilsoftwaren. Den ændrer eller gengiver hverken objektkoden, kildekoden eller den interne struktur og organisering af Sonys software. Den ændrer blot indholdet af de variabler, der midlertidigt overføres af Sonys spil til konsollens RAM, og som bruges under afviklingen af spillet. Spillet kører derfor på basis af de ændrede variabler,” fremgår det af meddelelsen.

Og med det argument in mente har EU-domstolen også valgt at dømme til Datels fordel.

”Domstolen fastslår, at indholdet af de variabler, der overføres af et computerprogram til computerens RAM og bruges af programmet under dets afvikling, ikke er omfattet af den beskyttelse, der specifikt gives i direktivet, så længe dette indhold ikke muliggør, at et sådant program kan gengives eller efterfølgende skabes,” skriver EU-domstolen i sin afgørelse og fortsætter:

”Direktivet beskytter kun den intellektuelle skabelse, som er reflekteret i edb-programmets kildekode og objektkode. Derimod beskytter direktivet ikke programmets funktionaliteter eller de elementer, som brugerne anvender for at benytte sådanne funktionaliteter, medmindre de gør det muligt at gengive eller skabe programmet efterfølgende.”

EU-domstolens afgørelse bliver nu rettesnor for den tyske domstol, som skal færdiggøre sagen.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,