Sony taber ved EU-domstolen: Snydesoftware er nu godkendt

Selskabet bag spilkonsollen PlayStation får en svidende kindhest som spilgiganten havde anlagt med en mindre virksomhed. Loven om beskyttelse af computerprogrammer gjaldt ikke i denne sag.

Artikel top billede

(Foto: Nikita Kostrykin/Unsplash)

Den japanske elektronik- og underholdningskoncern Sony, som blandt andet står bag spilkonsollen PlayStation og den transportable enhed PSP, har netop tabt en sag ved Den Europæiske Unions Domstol.

Det skyldes en sag om Sonys spil 'MotorStorm: Arctic Edge'.

Sony har nemlig lagt sag an ved den tyske forbundsdomstol mod virksomheden Datel, som tilbyder software og en hardwareenhed, som er kompatible med Sonys spilenheder og som giver brugeren nye muligheder og funktioner i spillet, som Sony ikke selv tilbyder.

Formålet med Datels produkt var at give spilleren en fordel, der ikke var tiltænkt i spillet.

Ifølge mediet Game Developer er der blandt andet tale om Action Replay-produkter, som giver spilleren muligheder i et givent spil ved at give adgang til objekter, som normalt kun er tilgængelige senere i spillet eller ved at aktivere snydekoder.

Sony mente, at Datels produkter ændrer den software, som ligger til grund for spillet, og dermed krænker Sonys eksklusive ret til at godkende sådanne ændringer.

Det fremgår af en meddelelse fra EU-domstolen.

Sony anmodede derfor domstolene om at forbyde Datel at markedsføre produkterne og krævede erstatning for det påståede tab.

Den tyske domstol anmodede EU-domstolen om at fortolke, hvorvidt direktivet om retlig beskyttelse af computerprogrammer gælder i denne sag.

”Den tyske forbundsdomstol bemærker, at Datels software installeres af brugeren på PlayStation og kører samtidig med spilsoftwaren. Den ændrer eller gengiver hverken objektkoden, kildekoden eller den interne struktur og organisering af Sonys software. Den ændrer blot indholdet af de variabler, der midlertidigt overføres af Sonys spil til konsollens RAM, og som bruges under afviklingen af spillet. Spillet kører derfor på basis af de ændrede variabler,” fremgår det af meddelelsen.

Og med det argument in mente har EU-domstolen også valgt at dømme til Datels fordel.

”Domstolen fastslår, at indholdet af de variabler, der overføres af et computerprogram til computerens RAM og bruges af programmet under dets afvikling, ikke er omfattet af den beskyttelse, der specifikt gives i direktivet, så længe dette indhold ikke muliggør, at et sådant program kan gengives eller efterfølgende skabes,” skriver EU-domstolen i sin afgørelse og fortsætter:

”Direktivet beskytter kun den intellektuelle skabelse, som er reflekteret i edb-programmets kildekode og objektkode. Derimod beskytter direktivet ikke programmets funktionaliteter eller de elementer, som brugerne anvender for at benytte sådanne funktionaliteter, medmindre de gør det muligt at gengive eller skabe programmet efterfølgende.”

EU-domstolens afgørelse bliver nu rettesnor for den tyske domstol, som skal færdiggøre sagen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S