Morgen-briefing: Elgigantens omsætning stagnerer, men overskuddet vokser / Digitaliseringsministeren vil indføre digitale fuldmagter / Spotify bruger ny Arm-baseret CPU

Morgen-briefing: Elgigantens omsætning stagnerer, men overskuddet vokser / Digitaliseringsministeren vil indføre digitale fuldmagter / Spotify bruger ny Arm-baseret CPU / Otte ud af ti danskere stoler på offentlige digitale løsninger

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

"Det lakker mod enden", som maleren sagde, da konen hældte fernis ned ad ryggen på ham. Vi er nået til torsdag, og her de seneste efterretninger i klar tekst fra Computerworlds fremskudte lyttepost mod syd. God læselyst ønsker Niels Veileborg.

Elgigantens omsætning stagnerer, men overskuddet vokser

Elgigantens seneste årsregnskab viser en omsætning på 6,3 milliarder kroner og et overskud før skat på 75,7 millioner kroner.

Omsætningen var stort set den samme som året før, mens overskuddet steg med 32 millioner kroner. Elgiganten mener selv det skyldes større markedsandel i et vigende marked og mere effektiv drift.

Elgiganten har 47 fysiske varehuse og planlægger at åbne yderligere to butikker.

Digitaliseringsministeren vil indføre digitale fuldmagter

Digitaliseringsminister Caroline Stage vil indføre digitale fuldmagter, så flere ældre kan bruge det offentliges digitale tjenester. Det skriver Altinget.

Fuldmagter kunne eksempelvis give pårørende eller civilsamfundsorganisationer adgang til e-postkassen hos de ældre, der vil have hjælp.

Spotify bruger ny Arm-baseret CPU

Spotify Technology og Paramount Global bruger en ny CPU til at drive deres streamingtjenester hos Google Cloud, som Google har designet med teknologi fra Arm Holdings. Det skriver Reuters.

Google er den seneste techgigant i rækken, som har udviklet elbesparende CPU med Arm-teknologi.

Både Amazon og Microsoft har udviklet CPU’er med Arm-teknologi, som selskaberne udlejer adgang til for udviklere, og Ampere Computing har udviklet tilsvarende CPU’er til Oracles cloudforretning.

Otte ud af ti danskere stoler på offentlige digitale løsninger

Hvert år udarbejder Digitaliseringsstyrelsen i samarbejde med Danmarks Statistik og Ældre Sagen en analyse, der kortlægger danskernes brug og tillid til de digitale løsninger.

I år svarer 82 procent af befolkningen, at de er meget enige eller enige i, at de har tillid til løsningerne. Det er en stigning på 4 procentpoint sammenlignet med året før, og det er samtidig den højest målte tillid, siden man begyndte målingen i 2021.

Undersøgelsen viser, at det er en lille andel af borgerne, der ikke har tillid til løsningerne. Det drejer sig i 2024 om 5 procent.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub