IBM trækkes i retten: Beskyldes for ulovligt at have indsamlet persondata

En amerikansk borger hævder, at det har været muligt for marketingsselskaber at indsamle personfølsomme data om ham via en hjemmeside, som IBM har ejet.

Artikel top billede

(Foto: Carson Masterson/Unsplash)

I 2016 købte IBM den digitale del af det amerikanske vejrmedie The Weather Channel for milliarder af dollars, og denne forretning er nu en del af en ny retssag.

Det fremgår af retsdokumenter fra en domstol i New York.

IBM sagsøges for at have tilladt, at tredjeparter gennem videoer på The Weather Channels hjemmesider har kunne indsamle lokationsdata og andre persondata fra brugerne uden samtykke.

Ifølge anklagerne er dataindsamlingen sket ved, at følsomme oplysninger fra hjemmesiden er blevet delt med tredjepartsfirmaer som mParticle og AppNexus/Xandr.

mParticle analyserer kundeoplysninger, mens AppNexus/Xandr, som nu ejes af Microsoft, står for annoncering og marketing.

Mange data kan være delt

Sagen er anlagt af en borger i Californien ved navn Ed Penning. Han hævder, at han ved at se videoer på The Weather Channels hjemmeside har fået sine personoplysninger, herunder fulde navn, køn, e-mailadresse, lokationsdata samt oplysninger om, hvilke videoer, han har set, delt med de to førnævnte marketingfirmaer.

Ed Penning oplyser i sagsanlægget, at han har hyret et firma til at analysere sin browser- og netværkstrafik, mens han så videoer på The Weather Channel.

Dette firma har angiveligt bekræftet, at virksomhederne kunne få adgang til de nævnte brugerdata via The Weather Channels hjemmeside.

Ifølge it-mediet The Register kan en eventuel dom i sagsøgerens favør bane vejen for et gruppesøgsmål.

The Register har uden held forsøgt at få en kommentar fra IBM, som sidste år solgte The Weather Channel videre til kapitalfonden Francisco Partners.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S