IBM trækkes i retten: Beskyldes for ulovligt at have indsamlet persondata

En amerikansk borger hævder, at det har været muligt for marketingsselskaber at indsamle personfølsomme data om ham via en hjemmeside, som IBM har ejet.

Artikel top billede

(Foto: Carson Masterson/Unsplash)

I 2016 købte IBM den digitale del af det amerikanske vejrmedie The Weather Channel for milliarder af dollars, og denne forretning er nu en del af en ny retssag.

Det fremgår af retsdokumenter fra en domstol i New York.

IBM sagsøges for at have tilladt, at tredjeparter gennem videoer på The Weather Channels hjemmesider har kunne indsamle lokationsdata og andre persondata fra brugerne uden samtykke.

Ifølge anklagerne er dataindsamlingen sket ved, at følsomme oplysninger fra hjemmesiden er blevet delt med tredjepartsfirmaer som mParticle og AppNexus/Xandr.

mParticle analyserer kundeoplysninger, mens AppNexus/Xandr, som nu ejes af Microsoft, står for annoncering og marketing.

Mange data kan være delt

Sagen er anlagt af en borger i Californien ved navn Ed Penning. Han hævder, at han ved at se videoer på The Weather Channels hjemmeside har fået sine personoplysninger, herunder fulde navn, køn, e-mailadresse, lokationsdata samt oplysninger om, hvilke videoer, han har set, delt med de to førnævnte marketingfirmaer.

Ed Penning oplyser i sagsanlægget, at han har hyret et firma til at analysere sin browser- og netværkstrafik, mens han så videoer på The Weather Channel.

Dette firma har angiveligt bekræftet, at virksomhederne kunne få adgang til de nævnte brugerdata via The Weather Channels hjemmeside.

Ifølge it-mediet The Register kan en eventuel dom i sagsøgerens favør bane vejen for et gruppesøgsmål.

The Register har uden held forsøgt at få en kommentar fra IBM, som sidste år solgte The Weather Channel videre til kapitalfonden Francisco Partners.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS