IBM trækkes i retten: Beskyldes for ulovligt at have indsamlet persondata

En amerikansk borger hævder, at det har været muligt for marketingsselskaber at indsamle personfølsomme data om ham via en hjemmeside, som IBM har ejet.

Artikel top billede

(Foto: Carson Masterson/Unsplash)

I 2016 købte IBM den digitale del af det amerikanske vejrmedie The Weather Channel for milliarder af dollars, og denne forretning er nu en del af en ny retssag.

Det fremgår af retsdokumenter fra en domstol i New York.

IBM sagsøges for at have tilladt, at tredjeparter gennem videoer på The Weather Channels hjemmesider har kunne indsamle lokationsdata og andre persondata fra brugerne uden samtykke.

Ifølge anklagerne er dataindsamlingen sket ved, at følsomme oplysninger fra hjemmesiden er blevet delt med tredjepartsfirmaer som mParticle og AppNexus/Xandr.

mParticle analyserer kundeoplysninger, mens AppNexus/Xandr, som nu ejes af Microsoft, står for annoncering og marketing.

Mange data kan være delt

Sagen er anlagt af en borger i Californien ved navn Ed Penning. Han hævder, at han ved at se videoer på The Weather Channels hjemmeside har fået sine personoplysninger, herunder fulde navn, køn, e-mailadresse, lokationsdata samt oplysninger om, hvilke videoer, han har set, delt med de to førnævnte marketingfirmaer.

Ed Penning oplyser i sagsanlægget, at han har hyret et firma til at analysere sin browser- og netværkstrafik, mens han så videoer på The Weather Channel.

Dette firma har angiveligt bekræftet, at virksomhederne kunne få adgang til de nævnte brugerdata via The Weather Channels hjemmeside.

Ifølge it-mediet The Register kan en eventuel dom i sagsøgerens favør bane vejen for et gruppesøgsmål.

The Register har uden held forsøgt at få en kommentar fra IBM, som sidste år solgte The Weather Channel videre til kapitalfonden Francisco Partners.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Statens IT

    ISO Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems