IBM trækkes i retten: Beskyldes for ulovligt at have indsamlet persondata

En amerikansk borger hævder, at det har været muligt for marketingsselskaber at indsamle personfølsomme data om ham via en hjemmeside, som IBM har ejet.

Artikel top billede

(Foto: Carson Masterson/Unsplash)

I 2016 købte IBM den digitale del af det amerikanske vejrmedie The Weather Channel for milliarder af dollars, og denne forretning er nu en del af en ny retssag.

Det fremgår af retsdokumenter fra en domstol i New York.

IBM sagsøges for at have tilladt, at tredjeparter gennem videoer på The Weather Channels hjemmesider har kunne indsamle lokationsdata og andre persondata fra brugerne uden samtykke.

Ifølge anklagerne er dataindsamlingen sket ved, at følsomme oplysninger fra hjemmesiden er blevet delt med tredjepartsfirmaer som mParticle og AppNexus/Xandr.

mParticle analyserer kundeoplysninger, mens AppNexus/Xandr, som nu ejes af Microsoft, står for annoncering og marketing.

Mange data kan være delt

Sagen er anlagt af en borger i Californien ved navn Ed Penning. Han hævder, at han ved at se videoer på The Weather Channels hjemmeside har fået sine personoplysninger, herunder fulde navn, køn, e-mailadresse, lokationsdata samt oplysninger om, hvilke videoer, han har set, delt med de to førnævnte marketingfirmaer.

Ed Penning oplyser i sagsanlægget, at han har hyret et firma til at analysere sin browser- og netværkstrafik, mens han så videoer på The Weather Channel.

Dette firma har angiveligt bekræftet, at virksomhederne kunne få adgang til de nævnte brugerdata via The Weather Channels hjemmeside.

Ifølge it-mediet The Register kan en eventuel dom i sagsøgerens favør bane vejen for et gruppesøgsmål.

The Register har uden held forsøgt at få en kommentar fra IBM, som sidste år solgte The Weather Channel videre til kapitalfonden Francisco Partners.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S