Danmark risikerer at blive et “arbejdende museum”: Her er DI's forslag til at undgå det

Investeringer i teknologi og færre barrierer er Dansk Industris ønsker til juletræet. Hele 46 konkrete initiativer skal give Danmark et forspring indenfor kritiske teknologier.

Artikel top billede

(Foto: Dansk Industri)

Den Gamle By.

Sådan frygter Dansk Industri, at Danmark ender med at blive.

En turistattraktion, ligesom det aarhusianske museum, hvor fremtidens rige asiater og amerikanere kommer på besøg for at se, hvordan fortidens rige mennesker levede.

Så nedslående er beskrivelsen, som Andreas Holbak Espersen fra DI Digital tegner i et såkaldt positionspapir, hvor han også skitserer en række forslag, der skal til for at undgå, at vi som nation bliver et “arbejdende museum.”

“Regulering skal ikke begrænse Europas muligheder for at forske i, udvikle og anvende den teknologiske udvikling,” fremgår det af rapporten.

Teknologierne, hvor politikerne skal holde igen med reguleringstrangen, er kunstig intelligens, kvanteteknologi, biotek og mikrochips. Disse kritiske teknologier anser DI som afgørende områder for at sikre fremtidens velstand og innovation, lyder det.

"Danmark skal kunne tiltrække både internationale virksomheder og talent, og det kræver attraktive rammer," lyder opfordringen fra DI, som fortsætter:

“Hvis danske SMV'er skal kunne konkurrere med internationale konkurrenter om innovative AI-løsninger, er det vigtigt at sikre bedre adgang for SMV'er og forskere til AI-infrastruktur som databehandling i supercomputere, cloud-infrastruktur, udvikling og træning af AI-modeller, udvikling af AI-applikationer og implementering.”

De 10 konkrete temaer, som DI mener er nødvendige for at få en førerposition indenfor kritiske teknologier, er:

  1. Invester i forskning og udvikling af kritiske teknologier
  2. Øg adgangen til kapital til finansiering i kritiske teknologier
  3. Øg hjemtaget af EU-midler
  4. Fjern administrative byrder – mindre regulering
  5. Øg adgangen til kvalificerede medarbejdere
  6. Partnerskaber med ligesindede skal fremmes
  7. Gør op med ulige konkurrencevilkår
  8. Øg adgangen til kritiske råstoffer
  9. Virksomhedernes IP-rettigheder skal sikres
  10. Det skal være nemmere at dele data
Hele rapporten kan læses her.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse