Danmark risikerer at blive et “arbejdende museum”: Her er DI's forslag til at undgå det

Investeringer i teknologi og færre barrierer er Dansk Industris ønsker til juletræet. Hele 46 konkrete initiativer skal give Danmark et forspring indenfor kritiske teknologier.

Artikel top billede

(Foto: Dansk Industri)

Den Gamle By.

Sådan frygter Dansk Industri, at Danmark ender med at blive.

En turistattraktion, ligesom det aarhusianske museum, hvor fremtidens rige asiater og amerikanere kommer på besøg for at se, hvordan fortidens rige mennesker levede.

Så nedslående er beskrivelsen, som Andreas Holbak Espersen fra DI Digital tegner i et såkaldt positionspapir, hvor han også skitserer en række forslag, der skal til for at undgå, at vi som nation bliver et “arbejdende museum.”

“Regulering skal ikke begrænse Europas muligheder for at forske i, udvikle og anvende den teknologiske udvikling,” fremgår det af rapporten.

Teknologierne, hvor politikerne skal holde igen med reguleringstrangen, er kunstig intelligens, kvanteteknologi, biotek og mikrochips. Disse kritiske teknologier anser DI som afgørende områder for at sikre fremtidens velstand og innovation, lyder det.

"Danmark skal kunne tiltrække både internationale virksomheder og talent, og det kræver attraktive rammer," lyder opfordringen fra DI, som fortsætter:

“Hvis danske SMV'er skal kunne konkurrere med internationale konkurrenter om innovative AI-løsninger, er det vigtigt at sikre bedre adgang for SMV'er og forskere til AI-infrastruktur som databehandling i supercomputere, cloud-infrastruktur, udvikling og træning af AI-modeller, udvikling af AI-applikationer og implementering.”

De 10 konkrete temaer, som DI mener er nødvendige for at få en førerposition indenfor kritiske teknologier, er:

  1. Invester i forskning og udvikling af kritiske teknologier
  2. Øg adgangen til kapital til finansiering i kritiske teknologier
  3. Øg hjemtaget af EU-midler
  4. Fjern administrative byrder – mindre regulering
  5. Øg adgangen til kvalificerede medarbejdere
  6. Partnerskaber med ligesindede skal fremmes
  7. Gør op med ulige konkurrencevilkår
  8. Øg adgangen til kritiske råstoffer
  9. Virksomhedernes IP-rettigheder skal sikres
  10. Det skal være nemmere at dele data
Hele rapporten kan læses her.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job