Danmark risikerer at blive et “arbejdende museum”: Her er DI's forslag til at undgå det

Investeringer i teknologi og færre barrierer er Dansk Industris ønsker til juletræet. Hele 46 konkrete initiativer skal give Danmark et forspring indenfor kritiske teknologier.

Artikel top billede

(Foto: Dansk Industri)

Den Gamle By.

Sådan frygter Dansk Industri, at Danmark ender med at blive.

En turistattraktion, ligesom det aarhusianske museum, hvor fremtidens rige asiater og amerikanere kommer på besøg for at se, hvordan fortidens rige mennesker levede.

Så nedslående er beskrivelsen, som Andreas Holbak Espersen fra DI Digital tegner i et såkaldt positionspapir, hvor han også skitserer en række forslag, der skal til for at undgå, at vi som nation bliver et “arbejdende museum.”

“Regulering skal ikke begrænse Europas muligheder for at forske i, udvikle og anvende den teknologiske udvikling,” fremgår det af rapporten.

Teknologierne, hvor politikerne skal holde igen med reguleringstrangen, er kunstig intelligens, kvanteteknologi, biotek og mikrochips. Disse kritiske teknologier anser DI som afgørende områder for at sikre fremtidens velstand og innovation, lyder det.

"Danmark skal kunne tiltrække både internationale virksomheder og talent, og det kræver attraktive rammer," lyder opfordringen fra DI, som fortsætter:

“Hvis danske SMV'er skal kunne konkurrere med internationale konkurrenter om innovative AI-løsninger, er det vigtigt at sikre bedre adgang for SMV'er og forskere til AI-infrastruktur som databehandling i supercomputere, cloud-infrastruktur, udvikling og træning af AI-modeller, udvikling af AI-applikationer og implementering.”

De 10 konkrete temaer, som DI mener er nødvendige for at få en førerposition indenfor kritiske teknologier, er:

  1. Invester i forskning og udvikling af kritiske teknologier
  2. Øg adgangen til kapital til finansiering i kritiske teknologier
  3. Øg hjemtaget af EU-midler
  4. Fjern administrative byrder – mindre regulering
  5. Øg adgangen til kvalificerede medarbejdere
  6. Partnerskaber med ligesindede skal fremmes
  7. Gør op med ulige konkurrencevilkår
  8. Øg adgangen til kritiske råstoffer
  9. Virksomhedernes IP-rettigheder skal sikres
  10. Det skal være nemmere at dele data
Hele rapporten kan læses her.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job