Strid om WordPress når nye højder: Fyringer, søgsmål og chikane fylder i open source-mijøet

Retssag og afpresning er nu en del af en konflikt mellem to kommercielle selskaber, som hver især tjener penge på den frit tilgængelige klidekode bag WordPress.

Artikel top billede

(Foto: Souvik Banerjee / Unsplash)

Medstifter af open source-programmet WordPress, Matt Mullenweg, er på krigsstien.

Nu har han bygget en tracker, der offentliggør hvor mange kunder, der har forladt direkte konkurrent WP Engine siden konflikten tog sin begyndelse, skriver The Register.

Indtil videre har 17.740 forladt WPE, viser trackeren.

Men den her ret friske måde at svine sine konkurrenter udspringer af en diskussion om penge. Men før vi når dertil, så lad os kort opridse, hvem de stridende parter er.

På den ene side har vi WP Engine, der er ejet af kapitalfonden Silver Lake.

I det andet ringhjørne står idealisten Matt Mullenweg, direktør i Automattic, som er en direkte konkurrent til WP Engine.

Tilbage i september startede Mullenweg sit korstog, fordi han mener, at Automaticc’ udviklerne ligger relativt meget arbejde i at forbedre open source-projektet Wordpress i forhold til WPE.

Han sidder også i bestyrelsen for fonden bag Wordpress, så hvilken hat han har på, når han kritiserer WPE kan være lidt svær at tyde.

159 medarbejdere har fået nok af Mullenwegs korstog

Han forsøgte - lyder anklagen - at presse WPE til at indgå en syv-årig aftale med Automaticc, hvor WPE skulle betale otte procent af sin månedlige bruttoindtægter til Automaticc - eller love at bruge et tilsvarende antal timer på at forbedre kildekoden i open source-projektet.

WPE nægtede at indgå sådan en aftale.

Dernæst brugte Matt Mullenweg sin position som bestyrelsesmedlem af Wordpress Fonden, hvor han sidder, fordi han er medstifter af Wordpress, til at blokere adgangen for sin nærmeste kommercielle konkurrent.

Det medførte, at WPE har anlagt sag mod Mullenweg og Automaticc for afpresning, injurier, misbrug og illoyal konkurrence.

Blandt en del ansatte har der været intern kritik af Mullenwegs korstog. Som modreaktion tilbød han medarbejderne frivillig fratrædelse. 159 medarbejdere har taget imod tilbuddet, skriver The Register.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Julian Olsen som Datateknikerelev ved afd. Thisted og afd. Esbjerg. Nyt job

    Julian Olsen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job