Strid om WordPress når nye højder: Fyringer, søgsmål og chikane fylder i open source-mijøet

Retssag og afpresning er nu en del af en konflikt mellem to kommercielle selskaber, som hver især tjener penge på den frit tilgængelige klidekode bag WordPress.

Artikel top billede

(Foto: Souvik Banerjee / Unsplash)

Medstifter af open source-programmet WordPress, Matt Mullenweg, er på krigsstien.

Nu har han bygget en tracker, der offentliggør hvor mange kunder, der har forladt direkte konkurrent WP Engine siden konflikten tog sin begyndelse, skriver The Register.

Indtil videre har 17.740 forladt WPE, viser trackeren.

Men den her ret friske måde at svine sine konkurrenter udspringer af en diskussion om penge. Men før vi når dertil, så lad os kort opridse, hvem de stridende parter er.

På den ene side har vi WP Engine, der er ejet af kapitalfonden Silver Lake.

I det andet ringhjørne står idealisten Matt Mullenweg, direktør i Automattic, som er en direkte konkurrent til WP Engine.

Tilbage i september startede Mullenweg sit korstog, fordi han mener, at Automaticc’ udviklerne ligger relativt meget arbejde i at forbedre open source-projektet Wordpress i forhold til WPE.

Han sidder også i bestyrelsen for fonden bag Wordpress, så hvilken hat han har på, når han kritiserer WPE kan være lidt svær at tyde.

159 medarbejdere har fået nok af Mullenwegs korstog

Han forsøgte - lyder anklagen - at presse WPE til at indgå en syv-årig aftale med Automaticc, hvor WPE skulle betale otte procent af sin månedlige bruttoindtægter til Automaticc - eller love at bruge et tilsvarende antal timer på at forbedre kildekoden i open source-projektet.

WPE nægtede at indgå sådan en aftale.

Dernæst brugte Matt Mullenweg sin position som bestyrelsesmedlem af Wordpress Fonden, hvor han sidder, fordi han er medstifter af Wordpress, til at blokere adgangen for sin nærmeste kommercielle konkurrent.

Det medførte, at WPE har anlagt sag mod Mullenweg og Automaticc for afpresning, injurier, misbrug og illoyal konkurrence.

Blandt en del ansatte har der været intern kritik af Mullenwegs korstog. Som modreaktion tilbød han medarbejderne frivillig fratrædelse. 159 medarbejdere har taget imod tilbuddet, skriver The Register.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS