EU vil tvinge Apple til at stoppe for geo-blocking i EU: Må ikke længere filtrere adgang efter brugernes hjemland

Apple skal stoppe med sin udbredte anvendelse af geo-blocking, som gør, at adgang til Apples tjenester fastlægges efter, hvor brugerne befinder sig. Der skal være lige adgang for alle EU-borgere, lyder det fra EU.

Artikel top billede

Apple skal stoppe med sin omfattende anvendelse af geo-blocking, lyder det fra EU.

Med geo-blocking filtrerer Apple de tjenester og oplysninger, som brugerne har adgang til, efter deres geografiske opholdssted og lignende.

Det betyder, at brugerne ikke har adgang til de samme løsninger og data.

Og det må man ikke, konkluderer EU.

Her peger man på, at Apple anvender geo-blocking på en lang række af sine meget udbredte løsninger, herunder App Store, Apple Arcade, Music, iTunes Store, Books og Podcast.

“Vi sætter mere fart på kampen mod geo-blocking. Intet selskab - hverkent stort eller lille - må uretfærdigt diskriminere brugerne baseret på deres nationalitet eller hjemsted,” meddeler EU-kommissær Margrethe Vestager.

Ifølge EU betyder Apples geo-blocking, at Apple eksempelvis tilbyder forskellige bruger-interfaces landene imellem i EU.

“I app-versionen har kunder kun adgang til det interface, der er bygget til det land, hvor de har registreret deres Apple-konto. Det er forbundet med store udfordringer at ændre dette,” lyder det fra EU.

Ligeledes kan brugerne alene betale for køb hos Apple med betalingsmidler - eksempelvis betalingskort - som er udstedt i det land, hvor de har registreret deres Apple-konto.

EU peger desuden på, at Apple-brugerne ikke må downloade apps, som udbydes i andre lande end det, hvor de har registreret deres Apple-konto.

“[Men] brugerne bør være i stand til at downloade apps, der udbydes i andre EU-lande, når de rejser eller midlertidigt opholder sig i et andet land,” lyder det fra EU.

Geo-blocking har været forbudt i EU siden 2018, hvor EU vedtog sin geo-blocking lov, som du kan læse her.

EU har nu givet Apple en måned til at komme med forslag til at løse de problematikker med geo-blocking, som EU har identificeret.

Hvis ikke Apple finder en gunstig løsning - altså retter ind efter EU - vil de nationale myndigheder i hvert land få grønt lys til at sikre, at EU-reglerne bliver overholdt, lyder det fra EU.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS