Kunderne raser, og priserne er eksploderet: Alligevel er salget af VMware en kæmpe-succes

ComputerViews: Udadtil er Broadcoms opkøb af VMware en succeshistorie - men historien er skrevet af vrede kunder, frustrerede partnere og konkurrenter, der lugter blod.

Artikel top billede

(Foto: PR/VMware)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • VMWare-partnere leder efter alternativer
  • Konkurrenterne lugter blod
  • Lever Broadcom op til egne løfter?
682
3:30 min
ComputerViews: Det strøg ind på top tre-listen over årets største opkøb, da Broadcom sidste år afsluttede købet af VMware for svimlende 69 milliarder dollar – svarende til lige under 490 milliarder kroner efter den nuværende kurs.

Og i dag, et år efter opkøbet blev afsluttet, står det klart, at opkøbet har været en finansiel succes set med Broadcom-briller.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job