Netcompany træder ind på nyt marked med trecifret millionaftale i Baltikum

Det er anden gang på seks måneder, at Netcompany eksporterer den modulopbyggede løsning Solon Tax ud over de danske grænser.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Netcompany har indgået sin første aftale i Litauen, og Danmarks største it-konsulenthus sikrer dermed et vigtigt gennembrud på det baltiske marked.

Aftalen indebærer en omfattende modernisering af Litauens skatteadministration og har en samlet værdi på 14 millioner euro, svarende til cirka 105 millioner kroner.

Moderniseringen sker ved hjælp af Netcompanys skatteplatform Solon Tax, som skal integrere og opgradere eksisterende systemer i Litauen.

"Aftalen i Litauen markerer et vigtigt gennembrud for os i Baltikum og demonstrerer styrken af vores Solon Tax-løsning, som kan bruges på tværs af Europa," udtaler Lars Langer, partner i Netcompany, i en pressemeddelelse fra selskabet, der fortsætter:

"Vores løsning er både skalérbar og lovgivningsmæssigt tilpasset de forskellige landes krav. Det giver os mulighed for at levere en effektiv implementering og støtte myndigheder i en af de mest regulerede sektorer – skatteområdet."

Ifølge Netcompany er aftalen med Litauens skatteadministration et vigtigt skridt i virksomhedens europæiske vækststrategi, der fylder mere og mere i selskabets strategi og samlede omsætning.

Vil være en døråbner til flere nye markeder

Det er anden gang på et halvt år, at Netcompany eksporterer den modulopbyggede løsning Solon Tax ud over de danske grænser.

I juni måned indgik konsulenthuset nemlig en niårig aftale med Sveriges skattevæsen om at modernisere deres ind- og udbetalingssystem.

Netcompany forventer, at de med den nu første aftale i Litauen kan bruge Solon Tax-løsningen som en døråbner til de europæiske lande, hvor konsulenthuset endnu ikke har en tilstedeværelse.

Danmark står i dag for 47,8 procent af Netcompanys årlige omsætning, mens resten hentes i datterselskabet Intrasoft og på Netcompanys markeder i Storbritannien, Norge og Holland.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S