Netcompany træder ind på nyt marked med trecifret millionaftale i Baltikum

Det er anden gang på seks måneder, at Netcompany eksporterer den modulopbyggede løsning Solon Tax ud over de danske grænser.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Netcompany har indgået sin første aftale i Litauen, og Danmarks største it-konsulenthus sikrer dermed et vigtigt gennembrud på det baltiske marked.

Aftalen indebærer en omfattende modernisering af Litauens skatteadministration og har en samlet værdi på 14 millioner euro, svarende til cirka 105 millioner kroner.

Moderniseringen sker ved hjælp af Netcompanys skatteplatform Solon Tax, som skal integrere og opgradere eksisterende systemer i Litauen.

"Aftalen i Litauen markerer et vigtigt gennembrud for os i Baltikum og demonstrerer styrken af vores Solon Tax-løsning, som kan bruges på tværs af Europa," udtaler Lars Langer, partner i Netcompany, i en pressemeddelelse fra selskabet, der fortsætter:

"Vores løsning er både skalérbar og lovgivningsmæssigt tilpasset de forskellige landes krav. Det giver os mulighed for at levere en effektiv implementering og støtte myndigheder i en af de mest regulerede sektorer – skatteområdet."

Ifølge Netcompany er aftalen med Litauens skatteadministration et vigtigt skridt i virksomhedens europæiske vækststrategi, der fylder mere og mere i selskabets strategi og samlede omsætning.

Vil være en døråbner til flere nye markeder

Det er anden gang på et halvt år, at Netcompany eksporterer den modulopbyggede løsning Solon Tax ud over de danske grænser.

I juni måned indgik konsulenthuset nemlig en niårig aftale med Sveriges skattevæsen om at modernisere deres ind- og udbetalingssystem.

Netcompany forventer, at de med den nu første aftale i Litauen kan bruge Solon Tax-løsningen som en døråbner til de europæiske lande, hvor konsulenthuset endnu ikke har en tilstedeværelse.

Danmark står i dag for 47,8 procent af Netcompanys årlige omsætning, mens resten hentes i datterselskabet Intrasoft og på Netcompanys markeder i Storbritannien, Norge og Holland.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics