Omfattende netværksproblemer hos TDC: Nu er årsagen muligvis fundet

Opdateret Årsagen kan være fundet til et omfattende nedbrud hos TDC Net, der betyder, at Rigspolitiet melder problemer med at modtage opkald fra TDC-abonnementer. Imens har Banedanmark også problemer med deres digitale signalsystem, hvilket lammer togdriften i Jylland.

Artikel top billede

(Foto: TDC/Jon Norddahl)

Artiklen er opdateret med nye oplysninger om en mulig årsag klokken 17:20

TDC Net oplever torsdag store udfordringer på mobilnettet, hvilket har betydet, at mange kunder over hele landet ikke kan foretage opkald.

Problemerne omfatter ikke kun mobilopkald, men også data, hvilket tidligere ikke var bekræftet.

Region Hovedstaden har blandt andre meldt ud på det sociale medie X, at der er udfordringer med at modtage opkald fra TDC's netværk. De foreslår, at man prøver en telefon fra en anden udbyder, hvis man skal ringe 112.

Kan skyldes netværkopdatering

TDC Net skriver på sin hjemmeside, at de arbejder på højtryk med at løse problemerne.

Der er fremskridt i arbejdet, men der vil gå noget tid, før mobilnettet er fuldt oppe at køre igen.

TDC Net har sidst på eftermiddag oplyst til Ekstra Bladet, at årsagen til problemer kan skyldes en fejlslagen netværksopdatering.

“Vi kigger på, om det er en opdatering i vores netværk, vi har lavet inden for de sidste 24 timer, som muligvis kan være årsag til de udfordringer med mobilnetværket, fortæller kommunikationschef for TDC Lasse Bjerre Sørensen til Ekstra Bladet.

Hele landet er ramt

Lasse Bjerre Sørensen har desuden forklarer, at problemerne rammer sporadisk og ikke er geografisk begrænset.

"Vi er frygteligt kede af, at vi i øjeblikket ikke kan levere den service, som kunderne har brug for," siger han til JyskeVestkysten.

Rigspolitiet har også været ude og forsøge at få borgere til at omgå TDC's master, hvis man vil igennem til dem.

På X skriver Rigspolitiet at, hvis man som kunde på TDC's netværk har brug for at kontakte alarmcentralen, kan man stadig ringe ved at fjerne simkortet fra telefonen, da nødopkald fungerer på tværs af mobilnetværk.

Problemer hos Banedanmark

Ifølge DR.dk oplever Banedanmarks digitale signalsystem også problemer.

Banedanmark oplyser, at de også er ramt af TDC's netværksnedbrud, men kobler dog ikke signalproblemerne direkte sammen med problemerne hos TDC.

"Vi leder bredt efter årsagen, men vi kan med sikkerhed sige, at vi samtidig er påvirket af et større nedbrud i telenetværket," siger vicetrafikdirektør i Banedanmark Nicolai Smidt Sigsgaard til DR.

Det har tvunget Banedanmark til at indstille togstrækninger i store dele af Jylland indtil klokken 18.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S