Kombit skifter ud i bestyrelsen: Aalborgenser og københavner træder ind

Kommunernes Landsforenings it-fællesskab præsenterer sin nye bestyrelse efter en ekstraordinær generalforsamling.

Artikel top billede

Administrerende direktør Kristian Vengsgaard er glad for den nye sammensætning af Kombits bestyrelse. (Foto: Kombit)

Kombit har løftet sløret for sin nye bestyrelse.

Efter onsdagens ekstraordinære generalforsamling blev det officielt, hvem der træder ind i bestyrelsen for selskabet, som er ejet af Kommunernes Landsforening og indkøber, udvikler og drifter digitale løsninger til borgere og virksomheder.

Helle Frederiksen, 1. viceborgmester i Aalborg Byråd, og Henrik Appel, medlem af Københavns Borgerrepræsentation, er trådt ind i bestyrelsen.

"Vi er taknemlige for, at de vil lægge tid og kræfter i Kombits arbejde," skriver administrerende direktør Kristian Vengsgaard i et opslag på det sociale medie LinkedIn.

"Vi er mindst lige så glade for den kontinuitet og det forsatte store arbejde, som de tre borgmestre, der bliver siddende i bestyrelsen, bringer til bordet," fortsætter han i opslaget.

De tre fortsættende bestyrelsesmedlemmer er Morten Slotved, borgmester i Hørsholm, Hans Stavnsager, borgmester i Faaborg-Midtfyn, og Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg.

Sidstnævnte er nu officielt blev valgt til bestyrelsesformand.

"Det er et stærkt hold til at give retning for Kombits strategiske udvikling fremad," fastslår Kristian Vengsgaard i sit opslag.

Udover de nævnte medlemmer af bestyrelsen har Kombit også tre medarbejdervalgte medlemmer: Mie Holmsgaard Rasmussen, Frank Stjerne og Lars Vraa.

Fire forvaltningsområder

Kombit forvalter forskellige løsninger på kommunernes vegne. Det er lige fra Aula på skoleområdet til Ydelsesrefusion (YR) på beskæftigelsesområdet.

Den faglige- og tekniske knowhow er samlet i fire forskellige forvaltningsområder. De er:

  • Arbejdsmarked og beskæftigelse.
  • Børn, kultur, social og sundhed.
  • Teknik, miljø og borgerservice.
  • Fælleskommunal infrastruktur.

Kombit blev etableret i 2009 og overtog da aktiviteter og medarbejdere fra det daværende Kommune Holding.

Selskabet er et ikke-finansielt aktieselskab, som er 100 procent ejet af KL.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS