Kombit skifter ud i bestyrelsen: Aalborgenser og københavner træder ind

Kommunernes Landsforenings it-fællesskab præsenterer sin nye bestyrelse efter en ekstraordinær generalforsamling.

Artikel top billede

Administrerende direktør Kristian Vengsgaard er glad for den nye sammensætning af Kombits bestyrelse. (Foto: Kombit)

Kombit har løftet sløret for sin nye bestyrelse.

Efter onsdagens ekstraordinære generalforsamling blev det officielt, hvem der træder ind i bestyrelsen for selskabet, som er ejet af Kommunernes Landsforening og indkøber, udvikler og drifter digitale løsninger til borgere og virksomheder.

Helle Frederiksen, 1. viceborgmester i Aalborg Byråd, og Henrik Appel, medlem af Københavns Borgerrepræsentation, er trådt ind i bestyrelsen.

"Vi er taknemlige for, at de vil lægge tid og kræfter i Kombits arbejde," skriver administrerende direktør Kristian Vengsgaard i et opslag på det sociale medie LinkedIn.

"Vi er mindst lige så glade for den kontinuitet og det forsatte store arbejde, som de tre borgmestre, der bliver siddende i bestyrelsen, bringer til bordet," fortsætter han i opslaget.

De tre fortsættende bestyrelsesmedlemmer er Morten Slotved, borgmester i Hørsholm, Hans Stavnsager, borgmester i Faaborg-Midtfyn, og Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg.

Sidstnævnte er nu officielt blev valgt til bestyrelsesformand.

"Det er et stærkt hold til at give retning for Kombits strategiske udvikling fremad," fastslår Kristian Vengsgaard i sit opslag.

Udover de nævnte medlemmer af bestyrelsen har Kombit også tre medarbejdervalgte medlemmer: Mie Holmsgaard Rasmussen, Frank Stjerne og Lars Vraa.

Fire forvaltningsområder

Kombit forvalter forskellige løsninger på kommunernes vegne. Det er lige fra Aula på skoleområdet til Ydelsesrefusion (YR) på beskæftigelsesområdet.

Den faglige- og tekniske knowhow er samlet i fire forskellige forvaltningsområder. De er:

  • Arbejdsmarked og beskæftigelse.
  • Børn, kultur, social og sundhed.
  • Teknik, miljø og borgerservice.
  • Fælleskommunal infrastruktur.

Kombit blev etableret i 2009 og overtog da aktiviteter og medarbejdere fra det daværende Kommune Holding.

Selskabet er et ikke-finansielt aktieselskab, som er 100 procent ejet af KL.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S