Kombit skifter ud i bestyrelsen: Aalborgenser og københavner træder ind

Kommunernes Landsforenings it-fællesskab præsenterer sin nye bestyrelse efter en ekstraordinær generalforsamling.

Artikel top billede

Administrerende direktør Kristian Vengsgaard er glad for den nye sammensætning af Kombits bestyrelse. (Foto: Kombit)

Kombit har løftet sløret for sin nye bestyrelse.

Efter onsdagens ekstraordinære generalforsamling blev det officielt, hvem der træder ind i bestyrelsen for selskabet, som er ejet af Kommunernes Landsforening og indkøber, udvikler og drifter digitale løsninger til borgere og virksomheder.

Helle Frederiksen, 1. viceborgmester i Aalborg Byråd, og Henrik Appel, medlem af Københavns Borgerrepræsentation, er trådt ind i bestyrelsen.

"Vi er taknemlige for, at de vil lægge tid og kræfter i Kombits arbejde," skriver administrerende direktør Kristian Vengsgaard i et opslag på det sociale medie LinkedIn.

"Vi er mindst lige så glade for den kontinuitet og det forsatte store arbejde, som de tre borgmestre, der bliver siddende i bestyrelsen, bringer til bordet," fortsætter han i opslaget.

De tre fortsættende bestyrelsesmedlemmer er Morten Slotved, borgmester i Hørsholm, Hans Stavnsager, borgmester i Faaborg-Midtfyn, og Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg.

Sidstnævnte er nu officielt blev valgt til bestyrelsesformand.

"Det er et stærkt hold til at give retning for Kombits strategiske udvikling fremad," fastslår Kristian Vengsgaard i sit opslag.

Udover de nævnte medlemmer af bestyrelsen har Kombit også tre medarbejdervalgte medlemmer: Mie Holmsgaard Rasmussen, Frank Stjerne og Lars Vraa.

Fire forvaltningsområder

Kombit forvalter forskellige løsninger på kommunernes vegne. Det er lige fra Aula på skoleområdet til Ydelsesrefusion (YR) på beskæftigelsesområdet.

Den faglige- og tekniske knowhow er samlet i fire forskellige forvaltningsområder. De er:

  • Arbejdsmarked og beskæftigelse.
  • Børn, kultur, social og sundhed.
  • Teknik, miljø og borgerservice.
  • Fælleskommunal infrastruktur.

Kombit blev etableret i 2009 og overtog da aktiviteter og medarbejdere fra det daværende Kommune Holding.

Selskabet er et ikke-finansielt aktieselskab, som er 100 procent ejet af KL.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S