Hvordan skal vi helt konkret gribe metaverset an?

Forfatterne til en ny bog kortlægger fordele og ulemper ved metaverset – og ikke mindst, hvordan vi skal regulere det.

Artikel top billede

Forestil dig en verden, hvor du ikke længere behøver at forlade dit hjem for at tage på arbejde, gå i skole, møde dine venner eller prøve tøj.

Det virker måske som det rene science-fiction. Men det virtuelle univers - også kaldet metaverset - er noget som Meta, Google, Nvidia og andre tech-mastodonter allerede har kastet en stor sjat penge efter.

Faktisk ændrede moderselskabet bag Facebook tilbage i 2021 endda navn til Meta for at understrege, hvor meget man tror på metaverset i fremtiden.

Metaverset bygger på princippet om, at man gennem en avatar kan interagere med andre mennesker og objekter i et digitalt, ofte VR-baseret univers.

Og det er bredt anerkendt, at metaverset kan gavne områder som økonomi, sundhed, uddannelse og produktivitet.

Men som med alt andet, bærer teknologien også nogle skyggesider. Derfor tager den nye bog “The Metaverse Dilemma: Challenges and Opportunities for Business and Society”, som navnet nok antyder, fat på at kortlægge hvilke muligheder og problematikker der kan være i forbindelse med oprettelsen af et metaverse.

Bogen er skrevet af de fire forskere Chitra Krishnan, Abhishek Behl, Snigdha Dash og Prashant Dev Yadav.

Forfatterne argumenterer for, at metaverset kræver regulering, hvis alle brugere skal få en positiv oplevelse i det og eksempelvis undgå afhængighed eller krænkelser af privatlivet.

Desuden gennemgår bogen blandt andet de etiske hensyn, der skal tages for at sikre, at man fremmer et levedygtigt metaverse, og hvordan blockchain kan få en central rolle i metaversets økonomi.

”The Metaverse Dilemma” forsøger således at kigge på metaverset med både teoretiske og praktiske briller, mens den fastlægger en række retningslinjer for, hvordan forskellige sektorer bør forholde sig til metaverset.

Bogen er altså en oplagt julegaveidé til dem, der vil forstå metaverset – en teknologi, som tech-giganterne forventer bliver en stor del af fremtiden.

Titel: The Metaverse Dilemma: Challenges and Opportunities for Business and Society.

Forfattere: Chitra Krishnan, Abhishek Behl, Snigdha Dash og Prashant Devi Yadav.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura