De Niro i sin første hovedrolle i en tv-serie om et ødelæggende cyberangreb

Som tidligere præsident er Robert De Niros karakter ansvarlig for at finde ud af, hvem der stod bag et angreb på USA. Men sandheden er ilde hørt i magtens korridorer.

Artikel top billede

Han har været en af de mest dominerende og prisvindende skuespillere på det store lærred i fem årtier, men snart kan vi også streame Robert De Niro på tv-skærmen i Netflix-serien Zero Day.

Det er første gang, at den amerikanske skuespiller har påtaget sig en hovedrolle i en tv-serie – og i Zero Day skal han spille den tidligere, højt respekterede præsident George Mullen.

I den nye serie er USA blevet ramt af et ødelæggende cyberangreb, der skaber landsdækkende kaos og koster tusindvis af menneskeliv.

Som leder af Zero Day-kommissionen bliver det George Mullens opgave at afsløre gerningsmændene. Men misinformationen breder sig – og magthavernes personlige ambitioner inden for tech-branchen, Wall Street og regeringen kommer hurtigt i konflikt med sandheden.

Den tidligere præsident urokkelige søgen efter netop sandheden tvinger ham til at konfrontere sine egne mørke hemmeligheder, mens han samtidig sætter alt, hvad han har kært, på spil.

Miniserien på seks afsnit forventes at blive en af Netflix’ store satsninger i begyndelsen af 2025. Den er skabt af Eric Newman, Noah Oppenheim og Michael S. Schmidt.

Robert De Niro er ikke mindst kendt for de to roller, der har givet ham Oscar-statuetter, nemlig rollerne som den unge Vito Corleone i Godfather II og bokseren Jake LaMotta i Raging Bull – men naturligvis også for stærke roller i alt fra Taxi Driver over The Deer Hunter og Once Upon a Time in America til The Untouchables.

Ved siden af Robert De Niro kan vi i Zero Day se frem til markante kræfter som Angela Bassett, der spiller den siddende præsident, og Jesse Plemons fra Breaking Bad og Killers of the Flower Moon.

Lizzy Caplan fra Cloverfield er i serien hovedpersonens datter, der selv er medlem af Kongressen, mens Dan Stevens spiller en højreorienteret politisk kommentator.

Miniserien bliver instrueret af Lesli Linka Glatter. Hun er kendt for den anmelderroste thriller Homeland og har også instrueret afsnit af populære serier som Twin Peaks og Mad Men. Der er altså lagt op til en interessant serie.

Zero Day blev forsinket på grund af de amerikanske manuskriptforfatteres strejke i 2023, men får endelig premiere på Netflix i februar.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS