Prisstigning på 1.000 procent blev dråben: Storkunde udskifter VMware med open source

Selv om Broadcom hævder, at selskabets løsninger giver højere afkast på lang sigt, er det altså tydeligt, at mange kunder ikke er villige til at betale prisen - i hvertfald på kort sigt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om skiftet til open source.
368
2 min
En regning på 10 gange det beløb, som britiske Beeks Group tidligere havde betalt for softwarelicenser, får nu cloud-virksomheden til at klippe båndene til VMware.

Ifølge Beeks Group har Broadcom - efter opkøbet af VMware sidste år - hævet sine licenspriser med 1.000 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos