Klimadatastyrelsen er i gang med at lave en tro kopi af enhver bakke og by i Danmark: Skal stå klar om få måneder

Interview: Klimadatastyrelsen har længe arbejdet på en digital tvilling, der skal lave en tro kopi af både bygninger, landskab og terræn. Om få måneder skal modellen stå klar.

Artikel top billede

Rikke Hougaard Zeberg, direktør i Klimadatastyrelsen og Mathias Preisler Schødt, GIS-specialist hos Klimadatastyrelsen. (Foto: Qëndrim Fazliu)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Klimadatastyrelsens kopi af Danmark.
  • Det skal den digitale tvilling kunne.
  • Find ud af, hvornår den digitale tvilling bliver lanceret.
1.336
6:45 min
Danmark står over for en fremtid med klimaforandringer, der kommer til at udfordre den måde, vi – som samfund – er indrettet på i dag.

Havene kommer til at stige, det kommer til at blive varmere – og derfor er der behov for løsninger, der kan afhjælpe de afledte konsekvenser af disse forandringer.

En af måderne, man vil kigge ud i fremtiden på – og for eksempel se, hvordan højere vandstande kommer til at påvirke vores byer og landet i det hele taget, er ved hjælp af en såkaldt digital tvilling, der skal skabe en 1:1 kopi af enhver bakke, dal, ethvert træ og alle byer fra Skagen til Gedser og fra Blåvandshuk i vest til Christiansø i øst.

Og det er Klimadatastyrelsen, der har været i fuld gang med at udvikle den digitale 3D-model, der altså bliver en digital tvilling af Danmark, der skal fungere som et nationalt værktøj til klimatilpasning, planlægning og meget mere.

"Vi har en vision om at bygge en landsdækkende model, der kan bruges som et fælles redskab til at adressere nogle af de store udfordringer, vi står overfor – fra stigende vandstande til byudvikling og grøn omstilling," fortæller Rikke Hougaard Zeberg, som er direktør i Klimadatastyrelsen, i et interview med Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura