Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Eksperter med hård dom: Den danske cybersikkerhed er middelmådig

En ny undersøgelse, der er foretaget blandt 1500 ingeniører, som beskæftiger sig med kritisk infrastruktur, viser at der plads til forbedringer i den danske cybersikkerhed.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i den danske modstandsdygtighed overfor cyberangreb.
196
1 min
1.500 ingeniører, der har ekspertise inden for kritisk infrastruktur, har vurderet Danmarks evne til at modstå angreb på vores kritiske infrastruktur, og deres dom er ikke prangende.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter pludselig exit fra Fujitsu Danmark: Tidligere topchef Keld Zornig er klar med nyt job

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Med sine løfter til Europa viser Microsoft vejen for de amerikanske tech-giganter - tilbage står stadig to store udfordringer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Amerikansk militær kan sætte sig på danske telefrekvenser: Danske mobilkunder kan miste adgang

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Betjentene Mathias og Nicklas spiller centrale roller i dansk it-politi: Her er historien om den store cyber-aktion Operation Endgame

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsofts nye europæiske løfter løser ikke alle problemer, men særligt et punkt vækker glæde, siger Henning Mortensen