Nvidia klar med billig AI-supercomputer: Fylder ikke mere end en madkasse

Nvidia tilbyder klodens første supercomputer i (frakke) lommeformat.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia PR)

Skulle du kunne køre dine egne AI-modeller, har det altid krævet kolossalt med regnekræfter.

De nyeste, avancerede storskala sprogmodeller har været hinsides selv kraftige workstationers formåen og kræver en tur forbi dit lokale datacenter i stedet.

Nvidias nyeste supercomputer, døbt Project Digits, gør det tilsyneladende umulige og formår at klemme hardware, der kan køre selv de mægtigste AI-modeller ned i et hjemme- eller kontorvenligt format.

En bedrift som ikke bliver mindre af, at herligheden fylder det samme som en madkasse og prisen debuterer ved 3.000 amerikanske dollar, svarende til 21.500 kroner.

Superprocessor til skrivebordet

Hjernen i Project Digits er Nvidias nyeste Blackwell Superchip – den samme, som styrer mod klodens nyeste og kraftigste datacentre.

Her er dog kun en af slagsen, og der er tale om en neddroslet ’GB10’ variant. Den skulle dog være god for en hel petaflop udregninger per sekund – det dobbelte af Danmarks førende supercompter for ti år siden.

Det forsikrer Nvidias administrerende direktør Jensen Huang, der ved præsentationen af Digits forklarer hvad det vil give AI-udviklere, -forskere, studerende og -entusiaster af nye muligheder:

”AI bliver mainstream i enhver applikation i enhver industri. Med Project Digits, bringes Grace Blackwell superchip’en til millionvis af udviklere,” lød det under offentliggørrelsen hvor han fortsætter:

”Ved at placere en AI supercomputer på skrivebordet af enhver data scientist, AI-forsker eller studerende, gives de muligheden for at indgå i og præge AI æraen.”

Kraftkondensat

Særligt for enheden er, at den udstyret med kolossale mængder delt hukommelse, som gør at Blackwell kan disponere over op til 128 gigabyte hukommelse. Fire gange mere end selskabets netop lancerede RTX 5090 topgrafikkort.

Med disse mængder giver det råderum til at afvikle lokale sprogmodeller (LLM’s) med op til 200 milliarder parametre. Selv de største modeller såsom Metas Llama 3.1 405B og dennes heftige 405 milliarder parametre kan afvikles, da to Digit-systemer kan opsættes til at arbejde i tandem.

Chippens CUDA-kerner, tensor-kerner samt 20 ARM regnekerner er knyttet til hinanden og hukommelsen via Nvidias lynhurtige NVLink-G2C. Der kan tilkobles op til fire terabyte NVMe lager.

Systemet kører på det Linux-baserede Nvidia DGX operativsystem som understøtter populære platforme som PyTorch, Python og Jupyter.

Nvidia Project Digits er stadig under udvikling, men skulle være klar til en salgsdebut i maj i samspil med en række udvalgte partnere, oplyser Nvidia.

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S