Sådan former du morgendagens organisationer og bliver en bedre chef

Erik Korsvik Østergaard giver i sin nye bog ”Anticipatory Leadership” ledere redskaber til at anvende fremtidstænkning og håndtere komplekse og uforudsigelige forandringer.

Artikel top billede

Hvordan kan ledere skabe fremtidssikrede organisationer i en verden i konstant forandring?

Det spørgsmål er omdrejningspunktet i den danske ledelsesekspert Erik Korsvik Østergaards nye bog Anticipatory Leadership: How Leaders Can Use Futures Thinking Inside Their Organizations to Shape Their Structures, Cultures and Governance.

Med bogen vil Erik Korsvik Østergaard skabe en ramme for ledere, der ønsker at identificere trends og organisere komplekse signaler for at anvende dem til at forme fremtiden – allerede i dag.

Anticipatory Leadership introducerer især læserne til begreberne Futures Thinking og Strategic Foresight. To metoder, der ifølge forfatteren gør det muligt for ledere at navigere i kaos og kompleksitet.

Erik Korsvik Østergaard opfordrer også ledere til at agere proaktivt, som om vi allerede var i fremtiden.

Det gør han blandt andet ved at udforske scenarier og udfordre grundlæggende antagelser for at give ledere værktøjer til at skabe transformationer, som både er strategiske, men også meningsfulde for medarbejdere og organisationer.

Bogen er struktureret i fire dele, der skal guide læseren fra teori til praksis.

Det handler blandt andet om at identificere trends og signaler fra både interne og eksterne kilder – og om at udvikle de nødvendige kompetencer til at skabe forandring.

Forfatteren kombinerer forskning med praktiske cases og leverer en række ideer, der kan bruges i arbejdet med konkrete strategier for organisationer af alle størrelser.

Anticipatory Leadership viser ifølge forfatteren, hvordan ledere kan bruge fremtidstænkning som et værktøj til at tilpasse deres organisationer til komplekse udfordringer.

Den indeholder konkrete eksempler på, hvordan man kan forme strategier med inspiration fra mulige fremtidsscenarier.

Erik Korsvik Østergaard har tidligere skrevet ledelsesbøgerne The Responsive Leader og Teal Dots in an Orange World og hjælper som rådgiver organisationer til bedre at forstå og tilpasse sig de forandringer, der kendetegner moderne arbejdspladser.

Også hans nye bog henvender sig især til ledere og beslutningstagere, der arbejder proaktivt med strategisk udvikling og forandringsledelse.

Og så er det jo altid en fordel, hvis man ved hjælp af en bog er i stand til at se bare lidt ind i fremtiden.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job