Sådan former du morgendagens organisationer og bliver en bedre chef

Erik Korsvik Østergaard giver i sin nye bog ”Anticipatory Leadership” ledere redskaber til at anvende fremtidstænkning og håndtere komplekse og uforudsigelige forandringer.

Artikel top billede

Hvordan kan ledere skabe fremtidssikrede organisationer i en verden i konstant forandring?

Det spørgsmål er omdrejningspunktet i den danske ledelsesekspert Erik Korsvik Østergaards nye bog Anticipatory Leadership: How Leaders Can Use Futures Thinking Inside Their Organizations to Shape Their Structures, Cultures and Governance.

Med bogen vil Erik Korsvik Østergaard skabe en ramme for ledere, der ønsker at identificere trends og organisere komplekse signaler for at anvende dem til at forme fremtiden – allerede i dag.

Anticipatory Leadership introducerer især læserne til begreberne Futures Thinking og Strategic Foresight. To metoder, der ifølge forfatteren gør det muligt for ledere at navigere i kaos og kompleksitet.

Erik Korsvik Østergaard opfordrer også ledere til at agere proaktivt, som om vi allerede var i fremtiden.

Det gør han blandt andet ved at udforske scenarier og udfordre grundlæggende antagelser for at give ledere værktøjer til at skabe transformationer, som både er strategiske, men også meningsfulde for medarbejdere og organisationer.

Bogen er struktureret i fire dele, der skal guide læseren fra teori til praksis.

Det handler blandt andet om at identificere trends og signaler fra både interne og eksterne kilder – og om at udvikle de nødvendige kompetencer til at skabe forandring.

Forfatteren kombinerer forskning med praktiske cases og leverer en række ideer, der kan bruges i arbejdet med konkrete strategier for organisationer af alle størrelser.

Anticipatory Leadership viser ifølge forfatteren, hvordan ledere kan bruge fremtidstænkning som et værktøj til at tilpasse deres organisationer til komplekse udfordringer.

Den indeholder konkrete eksempler på, hvordan man kan forme strategier med inspiration fra mulige fremtidsscenarier.

Erik Korsvik Østergaard har tidligere skrevet ledelsesbøgerne The Responsive Leader og Teal Dots in an Orange World og hjælper som rådgiver organisationer til bedre at forstå og tilpasse sig de forandringer, der kendetegner moderne arbejdspladser.

Også hans nye bog henvender sig især til ledere og beslutningstagere, der arbejder proaktivt med strategisk udvikling og forandringsledelse.

Og så er det jo altid en fordel, hvis man ved hjælp af en bog er i stand til at se bare lidt ind i fremtiden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos