Sådan former du morgendagens organisationer og bliver en bedre chef

Erik Korsvik Østergaard giver i sin nye bog ”Anticipatory Leadership” ledere redskaber til at anvende fremtidstænkning og håndtere komplekse og uforudsigelige forandringer.

Artikel top billede

Hvordan kan ledere skabe fremtidssikrede organisationer i en verden i konstant forandring?

Det spørgsmål er omdrejningspunktet i den danske ledelsesekspert Erik Korsvik Østergaards nye bog Anticipatory Leadership: How Leaders Can Use Futures Thinking Inside Their Organizations to Shape Their Structures, Cultures and Governance.

Med bogen vil Erik Korsvik Østergaard skabe en ramme for ledere, der ønsker at identificere trends og organisere komplekse signaler for at anvende dem til at forme fremtiden – allerede i dag.

Anticipatory Leadership introducerer især læserne til begreberne Futures Thinking og Strategic Foresight. To metoder, der ifølge forfatteren gør det muligt for ledere at navigere i kaos og kompleksitet.

Erik Korsvik Østergaard opfordrer også ledere til at agere proaktivt, som om vi allerede var i fremtiden.

Det gør han blandt andet ved at udforske scenarier og udfordre grundlæggende antagelser for at give ledere værktøjer til at skabe transformationer, som både er strategiske, men også meningsfulde for medarbejdere og organisationer.

Bogen er struktureret i fire dele, der skal guide læseren fra teori til praksis.

Det handler blandt andet om at identificere trends og signaler fra både interne og eksterne kilder – og om at udvikle de nødvendige kompetencer til at skabe forandring.

Forfatteren kombinerer forskning med praktiske cases og leverer en række ideer, der kan bruges i arbejdet med konkrete strategier for organisationer af alle størrelser.

Anticipatory Leadership viser ifølge forfatteren, hvordan ledere kan bruge fremtidstænkning som et værktøj til at tilpasse deres organisationer til komplekse udfordringer.

Den indeholder konkrete eksempler på, hvordan man kan forme strategier med inspiration fra mulige fremtidsscenarier.

Erik Korsvik Østergaard har tidligere skrevet ledelsesbøgerne The Responsive Leader og Teal Dots in an Orange World og hjælper som rådgiver organisationer til bedre at forstå og tilpasse sig de forandringer, der kendetegner moderne arbejdspladser.

Også hans nye bog henvender sig især til ledere og beslutningstagere, der arbejder proaktivt med strategisk udvikling og forandringsledelse.

Og så er det jo altid en fordel, hvis man ved hjælp af en bog er i stand til at se bare lidt ind i fremtiden.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS