Hackere hævder at have stjålet massive mængder af lokationsdata om smartphone-brugere

Store mængder følsomme lokationsdata om smartphone-brugere ser ud til at være blevet stjålet fra en virksomhed, der blandt sælger data til det amerikanske forsvar og FBI.

Artikel top billede

En af verdens største virksomheder inden for indsamling og salg af lokationsdata fra smartphones ser ud til at være udsat for et massivt databrud.

Det skriver it-sikkerhedsmediet 404media.

Hackere hævder således at have stjålet store mængder følsomme data fra selskabet, herunder kundelister og præcise lokationsdata, der er knyttet til enkeltpersoners smartphone-bevægelser.

Leverandør til det amerikanske forsvar

Gravy Analytics’ datterselskab Ventel er kendt for at være leverandør af lokationsdata til den amerikanske regering.

Kundelisten tæller blandt andet det amerikanske forsvar, skattevæsenet, Ministeriet for Indenlandsk Sikkerhed (Department of Homeland Security) og det føderale politi, FBI.

Oplysningerne er blevet høstet fra smartphones via almindelige apps eller via økosystemer og er herefter blevet videresolgt.

Billeder, som hackerne har delt på et russisk forum for cyberkriminelle, antyder, at hackerne har haft adgang til Gravy Analytics’ kritiske infrastruktur.

Dette inkluderer root-adgang til Ubuntu-servere, kontrol over selskabets domæner og Amazon S3-buckets, der bruges til opbevaring af store mængder data hos AWS.

Af de lækkede billeder fremgår det også, at de stjålne data indeholder præcise lokationsdata med brugernes længde- og breddegrader samt tidsangivelser.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S