Danskstiftede Chainalysis køber israelsk firma for mere end en milliard kroner

Med base i Tel Aviv spotter Chainalysis' opkøb svindlere i kryptosfæren ved hjælp af kunstig intelligens.

Artikel top billede

Stifter af og topchef i Chainalysis Michael Grønager. (Foto: Pressefoto /Chainalysis)

Den danskstiftede blockchain-analysevirksomhed Chainalysis har købt den israelske it-startup Alterya for et beløb svarende til mere end en milliard kroner.

Alterya er en startup-virksomhed med base i Tel Aviv. Via kunstig intelligens spotter den svindlere i kryptosfæren.

Selskabet samarbejder med aktører i kryptoindustrien, herunder Binance, Coinbase og Block. De har ifølge Finextra nedbragt svindel med op mod 60 pct. ved hjælp af Alteryas service.

Det skriver mediet Finextra.

Med opkøbet tager Chainalysis endnu et skridt ind på markedet for løsninger til offentlige myndigheder.

Netop det har stifter Michael Grønager i Computerworld tidligere ytret ønske om at gøre.

Chainalysis' produkt er et værktøj, der kan spore blockchains færden. Den ydelse er særdeles nyttig i bekæmpelse af it-kriminalitet, da cyberkriminelle ofte benytter sig af kryptovalutaer som betaling for lyssky gerninger.

Chainalysis har da også i årenes løb bistået blandt andre det amerikanske forbundspoliti FBI i opklaringer af svindel og kriminalitet.

40 procent af blockchain-succesens omsætning kommer fra amerikanske myndigheder, der blandt andet har brug for hjælp til at opklare kryptorelaterede forbrydelser.

Et eksempel er efterforskningen af den krakkede kryptobørs FTX, som var stiftet af Sam Bankman Fried. Han blev i foråret 2024 idømt 25 års fængsel for svindel og underslæb.

Værdisat til 30 milliarder kroner

Computerworld vurderede i 2023, at Chainalysis da havde en værdi på 30 milliarder kroner. Dermed var selskabet på en 16. plads på det års liste over de mest værdifulde dansk-stiftede tech-virksomheder.

Selskabet er stiftet af danske Michael Grønager og Jan Møller samt engelske Jonathan Levin.

Chainalysis succes bygger på, at man med blockchain-teknologien kan sikre sig mod kopiering og manipulering af oplysninger, men samtidig også har med en transparent teknologi at gøre.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice