Anmeldes til datatilsyn: Disse kinesiske selskaber overfører data til Kina, når du anvender deres løsninger

Kendte og udbredte kinesiske selskaber overfører i stor stil europæernes data til Kina, når europæerne anvender dem, lyder det fra Max Schrems privacy-organisation Noyb.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kendte og udbredte kinesiske selskaber overfører i stor stil europæernes data til Kina, når europæerne anvender dem, lyder det fra Max Schrems privacy-organisation Noyb.

Seks kendte og meget udbredte kinesiske selskaber sender uden samtykke data om europæere videre til Kina, når de anvendes i Europa.

Sådan lyder det fra Max Schrems privacy-organisation, Noyb [‘None of your business,’ red], i en anmeldelse, som organisationen har indleveret til datasikkerheds-myndighederne i flere EU-lande.

Ifølge Noyb sender de kinesiske selskaber TikTok, AliExpress, Shein, Xioami data videre til Kina, når de anvendes i Europa.

Temu og Tencent (via appen WeChat) sender data videre til unavngivne tredjelande, hvilket Noyb mener er Kina.

Privacy-organisationen peger på, at det er i strid med GDPR at sende data videre lande som Kina.

“Det er åbenlyst ulovligt at overføre europæernes personlige data. Kina er et autoritært overvågningssamfund, og det er krystalklart, at Kina ikke har det samme niveau af databeskyttelse som EU,” siger Noyb-advokaten Kleanthi Sardeli ifølge Reuters.

Hun forlanger på Noybs vegne, at de seks kinesiske selskabers overførsler af data omgående standses.

Noyb har indgivet klager til datatilsynene i Grækenland (over TikTok og Xiaomi), Belgien (over AliExpress), Italien (over Shein), Holland (over WeChat) og Østrig (over Temu).

Det er første gang, at Noyb anmelder kinesiske selskaber for ulovlig dataoverførsler. Hidtil har organisationens fokus primært været på de amerikanske techgiganter som Alphabet, Meta og Apple.

Du kan læse mere om om anmeldelserne og dataoverførslerne hos Noyb her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job