Datatilsyn taber sag ved EU-Domstolen med et brag

Datatilsynet i Irland bliver nu tvunget til at undersøge Metas omgang med særligt personfølsomme data. Det er resultatet af en afgørelse ved EU-Domstolen.

Artikel top billede

(Foto: Vecteezy/sasirin pamai)

Det irske datatilsyn, DPC, har i dag tabt en sag ved EU-Domstolen om Facebooks moderselskab Metas håndtering af særligt følsomme brugerdata.

Sagen drejer sig om oplysninger om brugernes sundhed, seksuelle orientering, politiske holdninger og religiøse tro.

Meta har, ligesom mange andre store tech-virksomheder, sit europæiske hovedkvarter i Irland.

Derfor krævede Det Europæiske Databeskyttelsesråd, i forbindelse med en række sager mod Meta, at det irske datatilsyn undersøgte selskabets omgang med følsomme brugerdata.

Max Schrems er involveret

Sagerne mod Meta er anlagt af borgere i Belgien, Tyskland og Østrig med assistance fra privacy-aktivisten Max Schrems' organisation NOYB, der ligesom i mange andre af tidens GDPR-sager har haft en finger med i spillet.

Borgerne mener, at den amerikanske tech-gigant har brudt GDPR-reglerne i behandlingen af deres data.

Men det irske datatilsyn afviste at gennemføre undersøgelsen – på trods af, at alle andre landes tilsyn i Databeskyttelsesrådet stemte for.

I stedet valgte det irske tilsyn at sagsøge de andre landes myndigheder med påstanden om, at de ikke havde kompetencerne til at kræve en sådan undersøgelse.

EU-Domstolen har nu afvist de irske påstande og dermed pålagt landets tilsyn at granske Metas omgang med følsomme data. Samtidig er det irske datatilsyn blevet pålagt at betale omkostningerne i forbindelse med sagen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,