13,8 milliarder års intelligens: Fra Big Bang til AI-revolutionen

Ny bog analyserer udviklingen af intelligens og snart også hyperintelligens via AI – og hvad det betyder for os mennesker.

Artikel top billede

Hvordan opstod intelligens – og hvor er vi på vej hen i en nær fremtid, hvor AI vil træne sig selv til at blive mere og mere intelligent?

I den nye bog ”En vild historie, du endnu ikke har hørt” udforsker bogens tre forfattere, hvordan universet har bevæget sig fra kaos til kompleksitet gennem milliarder af år – og ikke mindst hvordan AI kan være den næste store omvæltning i denne udvikling.

De tre forfattere Lars Tvede, Jacob Bock Axelsen og Daniel Käfer har alle arbejdet med AI på forskellige niveauer og tilføjer hver især meget forskellige perspektiver til bogen.

Tvede er iværksætter og investor inden for teknologi og supertrends, Bock Axelsen er ekspert i matematisk modellering, AI og kvantecomputere, mens Käfer er fremtidsforsker og teknologirådgiver.

Fælles for dem er, at de ser utroligt lyst på fremtiden både for AI og for mennesker på områder som arbejde, sundhed og familie.

En vild historie, du endnu ikke har hørt skildrer intelligensens evolution i spring: Fra Big Bangs eksplosive fødsel af subatomare partikler til livets opståen og menneskets udvikling har universet taget kvantespring i kompleksitet.

Ifølge forfatterne sker denne udvikling ikke gradvis, men i pludselige gennembrud, hvor barrierer brydes, og nye epoker opstår.

Ifølge bogen står vi nu ved en ny barriere, nemlig kunstig intelligens og det, forfatterne kalder hyperintelligens.

AI udvikler sig med en hastighed, der langt overgår menneskets evolution, og vi ser allerede i dag, hvordan teknologien forandrer vores samfund. Ifølge forfatterne er der nærmest ingen grænser for, hvordan AI og hyperintelligens kan påvirke menneskets rolle i en positiv retning i fremtiden.

Forfatterne fremhæver, at teknologi altid har haft en dobbeltsidet effekt. Historisk har fremskridt ført til øget velstand og levestandard – men også nye udfordringer.

En væsentlig pointe i bogen er også, hvordan forskellige kulturer ser på teknologi: Europa fokuserer ofte på risici, mens USA og Kina i højere grad ser muligheder. AI er ingen undtagelse – det kan blive en revolutionær kraft, men prisen for forandringen kender vi endnu ikke.

En vild historie, du endnu ikke har hørt kombinerer videnskab med fremtidsforskning og trækker på matematiske modeller, AI-analyser og ekspertevalueringer for at give et fascinerende indblik i den næste store fase af intelligensens evolution.

Bogen er netop udkommet.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet