Historisk tilbagegang: For første gang nogensinde er computere generelt blevet langsommere

Den globale processor-stand er blevet langsommere. 2025 årgangen er indtil videre sløvere end sidste års modeller, viser omfattende benchmark-undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: THAM KEE CHUAN / THAM KEE CHUAN)

Udviklingen indenfor computere plejer kun at gå en vej. De bliver hurtigere år for år.

Denne tendens går helt tilbage til processorens allertidligste rødder, hvor Intel-guruen Gordon Moore, noterede sig, at antallet af transistorer i en processor blev fordoblet nærmest årligt. Et fænomen som efterfølgende blev kaldt ’Moores lov’.

I år synes den fremskrivning slet ikke at holde stik, fremgår det af en af de længstelevende benchmark-platforme til Windows pc’er, PassMark.

Ifølge seneste opgørelse fra selskabet, opnår både de laptop og desktop pc’er, som er blevet benchmarket i 2025 en lavere score end i gennemsnittet for 2024.

Faldet er størst blandt servere, hvor der noteres et fald på hele 5,7 procent, efterfulgt af laptops, som scorer 3,4 procent lavere end i sidste år, mens desktop-enheder er 0,5 procent sløvere i 2025.

Historisk tilbagegang

For PassMark er det første gang siden selskabet debuterede i 2004, at der noteres et fald fra år til år når det gælder laptops og desktop enheder.

I 2020 blev der noteret et markant fald i server-ydelse, hvor ydelsen i snit faldt med knap 10 procent.

Resultaterne for 2025 er målt over 25.000 benchmarkmålinger, hvilket udelukker større statitisk usikkerhed.

Faldet kan til en vis grad tilskrives et faldende antal regnekerner, da selskabets målinger per regnekerne ligger stort set stabilt fra 2024 til 2025.

Når det gælder de stærkeste enheder på markedet, er der dog en vis fremgang at melde om. Her er den højest ydende laptop-processor en 2025-nyhed i form af Intels Core Ultra 9 275 HX.

I server- og desktop-verdenen er den hurtigste knallert på kajen begge signerede af AMD med henholdsvis EPYC 9655P og Threadripper Pro 7995WX.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S