Historisk tilbagegang: For første gang nogensinde er computere generelt blevet langsommere

Den globale processor-stand er blevet langsommere. 2025 årgangen er indtil videre sløvere end sidste års modeller, viser omfattende benchmark-undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: THAM KEE CHUAN / THAM KEE CHUAN)

Udviklingen indenfor computere plejer kun at gå en vej. De bliver hurtigere år for år.

Denne tendens går helt tilbage til processorens allertidligste rødder, hvor Intel-guruen Gordon Moore, noterede sig, at antallet af transistorer i en processor blev fordoblet nærmest årligt. Et fænomen som efterfølgende blev kaldt ’Moores lov’.

I år synes den fremskrivning slet ikke at holde stik, fremgår det af en af de længstelevende benchmark-platforme til Windows pc’er, PassMark.

Ifølge seneste opgørelse fra selskabet, opnår både de laptop og desktop pc’er, som er blevet benchmarket i 2025 en lavere score end i gennemsnittet for 2024.

Faldet er størst blandt servere, hvor der noteres et fald på hele 5,7 procent, efterfulgt af laptops, som scorer 3,4 procent lavere end i sidste år, mens desktop-enheder er 0,5 procent sløvere i 2025.

Historisk tilbagegang

For PassMark er det første gang siden selskabet debuterede i 2004, at der noteres et fald fra år til år når det gælder laptops og desktop enheder.

I 2020 blev der noteret et markant fald i server-ydelse, hvor ydelsen i snit faldt med knap 10 procent.

Resultaterne for 2025 er målt over 25.000 benchmarkmålinger, hvilket udelukker større statitisk usikkerhed.

Faldet kan til en vis grad tilskrives et faldende antal regnekerner, da selskabets målinger per regnekerne ligger stort set stabilt fra 2024 til 2025.

Når det gælder de stærkeste enheder på markedet, er der dog en vis fremgang at melde om. Her er den højest ydende laptop-processor en 2025-nyhed i form af Intels Core Ultra 9 275 HX.

I server- og desktop-verdenen er den hurtigste knallert på kajen begge signerede af AMD med henholdsvis EPYC 9655P og Threadripper Pro 7995WX.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network