Historisk tilbagegang: For første gang nogensinde er computere generelt blevet langsommere

Den globale processor-stand er blevet langsommere. 2025 årgangen er indtil videre sløvere end sidste års modeller, viser omfattende benchmark-undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: THAM KEE CHUAN / THAM KEE CHUAN)

Udviklingen indenfor computere plejer kun at gå en vej. De bliver hurtigere år for år.

Denne tendens går helt tilbage til processorens allertidligste rødder, hvor Intel-guruen Gordon Moore, noterede sig, at antallet af transistorer i en processor blev fordoblet nærmest årligt. Et fænomen som efterfølgende blev kaldt ’Moores lov’.

I år synes den fremskrivning slet ikke at holde stik, fremgår det af en af de længstelevende benchmark-platforme til Windows pc’er, PassMark.

Ifølge seneste opgørelse fra selskabet, opnår både de laptop og desktop pc’er, som er blevet benchmarket i 2025 en lavere score end i gennemsnittet for 2024.

Faldet er størst blandt servere, hvor der noteres et fald på hele 5,7 procent, efterfulgt af laptops, som scorer 3,4 procent lavere end i sidste år, mens desktop-enheder er 0,5 procent sløvere i 2025.

Historisk tilbagegang

For PassMark er det første gang siden selskabet debuterede i 2004, at der noteres et fald fra år til år når det gælder laptops og desktop enheder.

I 2020 blev der noteret et markant fald i server-ydelse, hvor ydelsen i snit faldt med knap 10 procent.

Resultaterne for 2025 er målt over 25.000 benchmarkmålinger, hvilket udelukker større statitisk usikkerhed.

Faldet kan til en vis grad tilskrives et faldende antal regnekerner, da selskabets målinger per regnekerne ligger stort set stabilt fra 2024 til 2025.

Når det gælder de stærkeste enheder på markedet, er der dog en vis fremgang at melde om. Her er den højest ydende laptop-processor en 2025-nyhed i form af Intels Core Ultra 9 275 HX.

I server- og desktop-verdenen er den hurtigste knallert på kajen begge signerede af AMD med henholdsvis EPYC 9655P og Threadripper Pro 7995WX.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S