Tysk myndighed anklager Apple for magtmisbrug og lovbrud: Indleder undersøgelse

Den tyske konkurrencemyndighed mener, at Apple misbruger sin magt.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Den tyske konkurrencemyndighed Bundeskartellamt anklager Apple for at misbruge sin position og magt på markedet.

Problemet består i Apples brugerbeskyttelse App Tracking Transparency Framework (ATTF), som blev implementeret i 2021. Dette betyder, at udbydere af apps i iOS App Store skal indhente yderligere samtykke fra brugere, før de kan få adgang til visse data til reklameformål.

Der er dog lige det, at de strenge krav i ATTF kun gælder for tredjepartsudbydere af apps og ikke for Apple selv og techgigantens egne apps. Derfor mener myndigheden, at Apple giver sig selv en fordel.

Myndigheden vurderer, at den praksis kan være i strid med de særlige regler om misbrugsregulering for store digitale virksomheder i den tyske konkurrencelov, og derfor har myndigheden igangsat en undersøgese af sagen.

Da reklameinformationer betyder meget for denne type udviklere, bør der være ens regler for alle aktører og ikke en fordel for Apple selv, som i forvejen kontrollerer hele det store økosystem, som iPhone og iOS udgør, lyder den foreløbige vurdering.

"Personliggjort reklame er også af stor kommerciel betydning for andre virksomheder, der ønsker at tilbyde gratis apps – nogle af dem konkurrerer endda med Apples egne tjenester i App Store. Dette gælder især for de mange udbydere, som – i modsætning til Apple – ikke selv har adgang til en stor mængde brugerdata. ATTF gør det imidlertid langt vanskeligere for konkurrerende app-udgivere at få adgang til brugerdata, der er relevante for reklame," udtaler Andreas Mundt, præsident for Bundeskartellamt og fortsætter:

"For os er det afgørende, at brugerne kan træffe et frit og informeret valg om, hvorvidt deres data overhovedet må anvendes til personliggjort reklame. Spørgsmålet er, om Apple må stille strengere krav til andre udbydere end til sig selv, når det kommer til at indhente brugerens samtykke. Vores foreløbige vurdering er, at dette kan udgøre forskelsbehandling og selvbegunstigelse, hvilket er forbudt i henhold til konkurrencelovgivningen."

Til Reuters forsvarer Apple sig med, at selskabet "stiller højere krav til sig selv end til nogen tredjepartsudvikler".

"Vi vil fortsat konstruktivt samarbejde med Bundeskartellamt for at sikre, at brugerne fortsat har gennemsigtighed og kontrol over deres data," tilføjede virksomheden.

Hvis Apple bliver fundet skyldig i at bryde konkurrenceloven, er den højeste straf en bøde på 10 procent af virksomhedens omsætning.

Læs myndighedens udmelding her.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job