Hacket bilforhandler Jan Nygaard har opbevaret data på sine kunder i 10 år: 'Hvorfor er de ikke blevet slettet for længst,' raser kunde

Den kendte bilforhandler Jan Nygaard erkender nu at have brudt sine egne datapolitikker ved at opbevare 10 år gammelt kundedata - som nu flyder frit på dark web efter et omfattende datalæk i januar.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Den kendte bilforhandler Jan Nygaard erkender kæmpe databommert
  • Har opbevaret over 10 år gammelt kundedata
  • Bryder sine egne politikker
  • Jan Nygaard klapper i
699
3:30 min
"Katastrofefirma. Fik lige mine data lækket, fordi de har gemt mine informationer i over 10 år, siden jeg sidst var kunde."

Sådan skriver en af de mange vrede kunder om den eksklusive bilforhandler Jan Nygaard, der 5. januar blev udsat for et hackerangreb, hvor 87 gigabyte kundedata blev stjålet og efterfølgende lækket. Dataene ligger nu frit tilgængelige på dark web.

Flere kunder er særligt frustrerede over, at Jan Nygaard har gemt personfølsomme kundedata i flere år.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job