Cisco køber danske Kiss for 374 mio.

Den danske producent af dvd-afspillere og harddiskoptagere, Kiss Technology, er blevet solgt til den amerikanske netværksproducent Cisco for cirka 374 millioner kroner. Købet sker gennem Ciscos datterselskab Linksys.

Den amerikanske netværksproducent Cisco køber gennem datterselskabet Linksys den danske producent af forbrugerelektronik Kiss Technology for knap 400 millioner kroner.

Cisco har et hold på 15 integrationseksperter i Hørsholm, der siden kl. 10 har fortalt medarbejderne om opkøbet.

Handlen ventes offentliggjort ved middagstid.

Linksys er Ciscos afdeling for salg af især trådløst netværksudstyr til forbrugermarkedet.

Danske Kiss Technology sælger blandt andet dvd-afspillere og harddiskoptagere.

Selskabet har gennem længere tid med sine produkter satset på at bygge netværk sammen med forbrugerelektronik.

Kiss sælger således harddiskafspillere med indbygget netværksstik og mulighed for trådløst netværk, så optageren kan forbindes til en pc og afspille film og musik derfra.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos