AI: Sådan høster du fordelene og undgår fejlene

Forfatteren og teknologisten Faisal Hoque giver i sin nye bog en række råd til virksomheder og organisationer, der skal lære at trives med AI.

Artikel top billede

Et af de store udfordringer ved kunstig intelligens er som bekendt, hvordan vi både kan anvende teknologien til at styrke samfund og individer og samtidig beskytte det, som gør os til mennesker.

Faisal Hoque beskæftiger sig med samspillet mellem ledelse og teknologi, og han vil i sin nye bog præsentere nogle potentielle svar på netop den problemstilling.

Bogen bærer titlen “Transcend: Unlocking Humanity in the Age of AI” og bevæger sig i feltet mellem filosofi, virksomhedsdrift, teknologi og menneskelighed.

Med 30 års erfaring inden for digital transformation i baglommen har forfatteren ofte set, hvordan frygten for forandring – kombineret med formålsløs erhvervelse af teknologi – sætte en kæp i hjulet på organisationers teknologiske udvikling.

Derfor indeholder bogen blandt andet to forskellige strukturer med navnene OPEN og CARE, som skal forhindre, at de samme fejl sker med implementeringen af AI.

OPEN (Outline, Partner, Experiment, Navigate) handler om, hvordan organisationer på bedste vis kan høste fordelene ved AI, mens CARE (Catastrophize, Assess, Regulate, Exit) handler om, hvordan risici omkring AI kan mindskes.

Derudover viser forfatteren gennem en række strategier og cases, hvordan individer, virksomheder og regeringsorganer bedst kan forberede sig på en fremtid domineret af AI.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S