Facebook-ejer fremstiller nu egne mikrochips til AI: Vil gøre sig uafhængig af Nvidia

Mere end halvdelen af Metas omfattende omkostninger til infrastruktur er på sigtekornet, når SoMe-kæmpen begynder at fremstille og benytte egne mikrochips til kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Facebook-ejeren Meta tester sin første internt fremstillede chip til træning af kunstige intelligens-systemer.

Det er en vigtig milepæl for Meta, da selskabet har som en strategi at designe store mængder af sine egne tilpassede mikrochips. Det vil reducere afhængigheden af ​​eksterne leverandører som Nvidia, fortalte to branche-kilder til Reuters.

Verdens største sociale medievirksomhed har i første omgang påbegyndt en lille udrulning af chippen. Meta planlægger at øge produktionen, hvis testen går godt, sagde kilderne.

Ændringen hen mod at udvikle egne chips er en del af en langsigtet plan hos Meta om at nedbringe sine enorme infrastrukturomkostninger.

Meta, som også ejer Instagram og WhatsApp, satser nemlig stort på AI-værktøjer for at drive sin vækst opad.

It-giganten forventer i alt at have omkostninger på mellem 780 og 810 milliarder kroner i 2025. Af dem er op til 440 milliarder kroner – altså mere end halvdelen – omkostninger, som hovedsageligt er drevet af AI-infrastruktur.

Ifølge Reuters er Metas nye træningschip en dedikeret accelerator. Det betyder, at den er designet til kun at håndtere AI-specifikke opgaver.

Det kan gøre den nye chip mere strømeffektiv end de integrerede grafikbehandlingsenheder (GPU'er), der normalt bruges til AI-arbejdsbelastninger.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S