Facebook-ejer fremstiller nu egne mikrochips til AI: Vil gøre sig uafhængig af Nvidia

Mere end halvdelen af Metas omfattende omkostninger til infrastruktur er på sigtekornet, når SoMe-kæmpen begynder at fremstille og benytte egne mikrochips til kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Facebook-ejeren Meta tester sin første internt fremstillede chip til træning af kunstige intelligens-systemer.

Det er en vigtig milepæl for Meta, da selskabet har som en strategi at designe store mængder af sine egne tilpassede mikrochips. Det vil reducere afhængigheden af ​​eksterne leverandører som Nvidia, fortalte to branche-kilder til Reuters.

Verdens største sociale medievirksomhed har i første omgang påbegyndt en lille udrulning af chippen. Meta planlægger at øge produktionen, hvis testen går godt, sagde kilderne.

Ændringen hen mod at udvikle egne chips er en del af en langsigtet plan hos Meta om at nedbringe sine enorme infrastrukturomkostninger.

Meta, som også ejer Instagram og WhatsApp, satser nemlig stort på AI-værktøjer for at drive sin vækst opad.

It-giganten forventer i alt at have omkostninger på mellem 780 og 810 milliarder kroner i 2025. Af dem er op til 440 milliarder kroner – altså mere end halvdelen – omkostninger, som hovedsageligt er drevet af AI-infrastruktur.

Ifølge Reuters er Metas nye træningschip en dedikeret accelerator. Det betyder, at den er designet til kun at håndtere AI-specifikke opgaver.

Det kan gøre den nye chip mere strømeffektiv end de integrerede grafikbehandlingsenheder (GPU'er), der normalt bruges til AI-arbejdsbelastninger.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S