Facebook-ejer fremstiller nu egne mikrochips til AI: Vil gøre sig uafhængig af Nvidia

Mere end halvdelen af Metas omfattende omkostninger til infrastruktur er på sigtekornet, når SoMe-kæmpen begynder at fremstille og benytte egne mikrochips til kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Facebook-ejeren Meta tester sin første internt fremstillede chip til træning af kunstige intelligens-systemer.

Det er en vigtig milepæl for Meta, da selskabet har som en strategi at designe store mængder af sine egne tilpassede mikrochips. Det vil reducere afhængigheden af ​​eksterne leverandører som Nvidia, fortalte to branche-kilder til Reuters.

Verdens største sociale medievirksomhed har i første omgang påbegyndt en lille udrulning af chippen. Meta planlægger at øge produktionen, hvis testen går godt, sagde kilderne.

Ændringen hen mod at udvikle egne chips er en del af en langsigtet plan hos Meta om at nedbringe sine enorme infrastrukturomkostninger.

Meta, som også ejer Instagram og WhatsApp, satser nemlig stort på AI-værktøjer for at drive sin vækst opad.

It-giganten forventer i alt at have omkostninger på mellem 780 og 810 milliarder kroner i 2025. Af dem er op til 440 milliarder kroner – altså mere end halvdelen – omkostninger, som hovedsageligt er drevet af AI-infrastruktur.

Ifølge Reuters er Metas nye træningschip en dedikeret accelerator. Det betyder, at den er designet til kun at håndtere AI-specifikke opgaver.

Det kan gøre den nye chip mere strømeffektiv end de integrerede grafikbehandlingsenheder (GPU'er), der normalt bruges til AI-arbejdsbelastninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos