Amerikansk ministerium og flere stater forbyder ansattes brug af DeepSeek

Det amerikanske handelsministerium forbyder nu ansatte at bruge produkter fra det kinesiske AI-firma DeepSeek.

Artikel top billede

(Foto: Deepseek)

Handelsministeriet i USA, kendt som US Commerce Department, har valgt at forbyde brug af AI-modeller og løsninger fra kinesiske DeepSeek for ansatte i ministeriet.

Ansatte i kontorer og afdelinger under ministeriet må således ikke længere gøre brug af det kinesiske alternativ til løsninger som ChatGPT på arbejdscomputere eller med henblik på at løse arbejdsopgaver.

Det skriver Reuters.

Det sker efter en sikkerhedsmæssig vurdering, lyder det.

"For at hjælpe med at holde handelsministeriets informationssystemer sikre, er adgang til den nye kinesisk baserede AI DeepSeek stort set forbudt på alle GFE," lyder det i en mail til de ansatte i ministeriet ifølge mediet.

GFE står for Government Furnished Equipment og dækker over produkter, der er købt af og benyttet af statslige myndigheder. Dette kan eksempelvis være teknologiske enheder som telefoner eller computere, som ministeriet ejer og administrerer.

Mailen til de ansatte fortsætter med yderligere instrukser:

"Undgå at downloade, se eller tilgå applikationer, desktop-apps eller websites relateret til DeepSeek."

De amerikanske kongresmedlemmer Josh Gottheimer og Darin LaHood, der er medlemmer af House Permanent Select Committee on Intelligence, foreslog i februar en lov, der ville betyde et forbud mod DeepSeek på alle statslige enheder.

"Ved at bruge DeepSeek deler brugere ubevidst meget følsomme, proprietære informationer med Kinas Kommunistparti (KKP) - såsom kontrakter, dokumenter og økonomiske optegnelser. I de forkerte hænder er disse data et enormt aktiv for KKP, en kendt udenlandsk modstander," skrev de i forbindelse med forslaget.

Der er lige nu ingen udmeldinger om, hvorvidt andre ministerier har fulgt trop, eller om der er et større føderalt forbud mod DeepSeek på vej i USA.

Reuters skriver dog, at flere enkelte amerikanske stater har foretaget lignende tiltag. Det gælder blandt andet Virginia, Texas og New York, hvor offentligt ansatte heller ikke må bruge DeepSeek.

Herhjemme har Folketinget ligeledes forbudt ansatte at benytte den kinesiske AI-moodel.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest