Amerikansk ministerium og flere stater forbyder ansattes brug af DeepSeek

Det amerikanske handelsministerium forbyder nu ansatte at bruge produkter fra det kinesiske AI-firma DeepSeek.

Artikel top billede

(Foto: Deepseek)

Handelsministeriet i USA, kendt som US Commerce Department, har valgt at forbyde brug af AI-modeller og løsninger fra kinesiske DeepSeek for ansatte i ministeriet.

Ansatte i kontorer og afdelinger under ministeriet må således ikke længere gøre brug af det kinesiske alternativ til løsninger som ChatGPT på arbejdscomputere eller med henblik på at løse arbejdsopgaver.

Det skriver Reuters.

Det sker efter en sikkerhedsmæssig vurdering, lyder det.

"For at hjælpe med at holde handelsministeriets informationssystemer sikre, er adgang til den nye kinesisk baserede AI DeepSeek stort set forbudt på alle GFE," lyder det i en mail til de ansatte i ministeriet ifølge mediet.

GFE står for Government Furnished Equipment og dækker over produkter, der er købt af og benyttet af statslige myndigheder. Dette kan eksempelvis være teknologiske enheder som telefoner eller computere, som ministeriet ejer og administrerer.

Mailen til de ansatte fortsætter med yderligere instrukser:

"Undgå at downloade, se eller tilgå applikationer, desktop-apps eller websites relateret til DeepSeek."

De amerikanske kongresmedlemmer Josh Gottheimer og Darin LaHood, der er medlemmer af House Permanent Select Committee on Intelligence, foreslog i februar en lov, der ville betyde et forbud mod DeepSeek på alle statslige enheder.

"Ved at bruge DeepSeek deler brugere ubevidst meget følsomme, proprietære informationer med Kinas Kommunistparti (KKP) - såsom kontrakter, dokumenter og økonomiske optegnelser. I de forkerte hænder er disse data et enormt aktiv for KKP, en kendt udenlandsk modstander," skrev de i forbindelse med forslaget.

Der er lige nu ingen udmeldinger om, hvorvidt andre ministerier har fulgt trop, eller om der er et større føderalt forbud mod DeepSeek på vej i USA.

Reuters skriver dog, at flere enkelte amerikanske stater har foretaget lignende tiltag. Det gælder blandt andet Virginia, Texas og New York, hvor offentligt ansatte heller ikke må bruge DeepSeek.

Herhjemme har Folketinget ligeledes forbudt ansatte at benytte den kinesiske AI-moodel.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til DevOps i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Cloud-løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S