Amerikansk ministerium og flere stater forbyder ansattes brug af DeepSeek

Det amerikanske handelsministerium forbyder nu ansatte at bruge produkter fra det kinesiske AI-firma DeepSeek.

Artikel top billede

(Foto: Deepseek)

Handelsministeriet i USA, kendt som US Commerce Department, har valgt at forbyde brug af AI-modeller og løsninger fra kinesiske DeepSeek for ansatte i ministeriet.

Ansatte i kontorer og afdelinger under ministeriet må således ikke længere gøre brug af det kinesiske alternativ til løsninger som ChatGPT på arbejdscomputere eller med henblik på at løse arbejdsopgaver.

Det skriver Reuters.

Det sker efter en sikkerhedsmæssig vurdering, lyder det.

"For at hjælpe med at holde handelsministeriets informationssystemer sikre, er adgang til den nye kinesisk baserede AI DeepSeek stort set forbudt på alle GFE," lyder det i en mail til de ansatte i ministeriet ifølge mediet.

GFE står for Government Furnished Equipment og dækker over produkter, der er købt af og benyttet af statslige myndigheder. Dette kan eksempelvis være teknologiske enheder som telefoner eller computere, som ministeriet ejer og administrerer.

Mailen til de ansatte fortsætter med yderligere instrukser:

"Undgå at downloade, se eller tilgå applikationer, desktop-apps eller websites relateret til DeepSeek."

De amerikanske kongresmedlemmer Josh Gottheimer og Darin LaHood, der er medlemmer af House Permanent Select Committee on Intelligence, foreslog i februar en lov, der ville betyde et forbud mod DeepSeek på alle statslige enheder.

"Ved at bruge DeepSeek deler brugere ubevidst meget følsomme, proprietære informationer med Kinas Kommunistparti (KKP) - såsom kontrakter, dokumenter og økonomiske optegnelser. I de forkerte hænder er disse data et enormt aktiv for KKP, en kendt udenlandsk modstander," skrev de i forbindelse med forslaget.

Der er lige nu ingen udmeldinger om, hvorvidt andre ministerier har fulgt trop, eller om der er et større føderalt forbud mod DeepSeek på vej i USA.

Reuters skriver dog, at flere enkelte amerikanske stater har foretaget lignende tiltag. Det gælder blandt andet Virginia, Texas og New York, hvor offentligt ansatte heller ikke må bruge DeepSeek.

Herhjemme har Folketinget ligeledes forbudt ansatte at benytte den kinesiske AI-moodel.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen