Amerikansk ministerium og flere stater forbyder ansattes brug af DeepSeek

Det amerikanske handelsministerium forbyder nu ansatte at bruge produkter fra det kinesiske AI-firma DeepSeek.

Artikel top billede

(Foto: Deepseek)

Handelsministeriet i USA, kendt som US Commerce Department, har valgt at forbyde brug af AI-modeller og løsninger fra kinesiske DeepSeek for ansatte i ministeriet.

Ansatte i kontorer og afdelinger under ministeriet må således ikke længere gøre brug af det kinesiske alternativ til løsninger som ChatGPT på arbejdscomputere eller med henblik på at løse arbejdsopgaver.

Det skriver Reuters.

Det sker efter en sikkerhedsmæssig vurdering, lyder det.

"For at hjælpe med at holde handelsministeriets informationssystemer sikre, er adgang til den nye kinesisk baserede AI DeepSeek stort set forbudt på alle GFE," lyder det i en mail til de ansatte i ministeriet ifølge mediet.

GFE står for Government Furnished Equipment og dækker over produkter, der er købt af og benyttet af statslige myndigheder. Dette kan eksempelvis være teknologiske enheder som telefoner eller computere, som ministeriet ejer og administrerer.

Mailen til de ansatte fortsætter med yderligere instrukser:

"Undgå at downloade, se eller tilgå applikationer, desktop-apps eller websites relateret til DeepSeek."

De amerikanske kongresmedlemmer Josh Gottheimer og Darin LaHood, der er medlemmer af House Permanent Select Committee on Intelligence, foreslog i februar en lov, der ville betyde et forbud mod DeepSeek på alle statslige enheder.

"Ved at bruge DeepSeek deler brugere ubevidst meget følsomme, proprietære informationer med Kinas Kommunistparti (KKP) - såsom kontrakter, dokumenter og økonomiske optegnelser. I de forkerte hænder er disse data et enormt aktiv for KKP, en kendt udenlandsk modstander," skrev de i forbindelse med forslaget.

Der er lige nu ingen udmeldinger om, hvorvidt andre ministerier har fulgt trop, eller om der er et større føderalt forbud mod DeepSeek på vej i USA.

Reuters skriver dog, at flere enkelte amerikanske stater har foretaget lignende tiltag. Det gælder blandt andet Virginia, Texas og New York, hvor offentligt ansatte heller ikke må bruge DeepSeek.

Herhjemme har Folketinget ligeledes forbudt ansatte at benytte den kinesiske AI-moodel.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect