Amerikansk ministerium og flere stater forbyder ansattes brug af DeepSeek

Det amerikanske handelsministerium forbyder nu ansatte at bruge produkter fra det kinesiske AI-firma DeepSeek.

Artikel top billede

(Foto: Deepseek)

Handelsministeriet i USA, kendt som US Commerce Department, har valgt at forbyde brug af AI-modeller og løsninger fra kinesiske DeepSeek for ansatte i ministeriet.

Ansatte i kontorer og afdelinger under ministeriet må således ikke længere gøre brug af det kinesiske alternativ til løsninger som ChatGPT på arbejdscomputere eller med henblik på at løse arbejdsopgaver.

Det skriver Reuters.

Det sker efter en sikkerhedsmæssig vurdering, lyder det.

"For at hjælpe med at holde handelsministeriets informationssystemer sikre, er adgang til den nye kinesisk baserede AI DeepSeek stort set forbudt på alle GFE," lyder det i en mail til de ansatte i ministeriet ifølge mediet.

GFE står for Government Furnished Equipment og dækker over produkter, der er købt af og benyttet af statslige myndigheder. Dette kan eksempelvis være teknologiske enheder som telefoner eller computere, som ministeriet ejer og administrerer.

Mailen til de ansatte fortsætter med yderligere instrukser:

"Undgå at downloade, se eller tilgå applikationer, desktop-apps eller websites relateret til DeepSeek."

De amerikanske kongresmedlemmer Josh Gottheimer og Darin LaHood, der er medlemmer af House Permanent Select Committee on Intelligence, foreslog i februar en lov, der ville betyde et forbud mod DeepSeek på alle statslige enheder.

"Ved at bruge DeepSeek deler brugere ubevidst meget følsomme, proprietære informationer med Kinas Kommunistparti (KKP) - såsom kontrakter, dokumenter og økonomiske optegnelser. I de forkerte hænder er disse data et enormt aktiv for KKP, en kendt udenlandsk modstander," skrev de i forbindelse med forslaget.

Der er lige nu ingen udmeldinger om, hvorvidt andre ministerier har fulgt trop, eller om der er et større føderalt forbud mod DeepSeek på vej i USA.

Reuters skriver dog, at flere enkelte amerikanske stater har foretaget lignende tiltag. Det gælder blandt andet Virginia, Texas og New York, hvor offentligt ansatte heller ikke må bruge DeepSeek.

Herhjemme har Folketinget ligeledes forbudt ansatte at benytte den kinesiske AI-moodel.

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S