Hollands parlament har fået nok af Trump og Musk: Vil af med amerikansk tech

Der har været meget snak om, at de europæiske lande skal blive mindre afhængige af amerikansk tech. Nu begynder de lovgivende forsamlinger at røre på sig. Blandt andet vil Hollands parlament droppe en aftale med AWS.

Artikel top billede

(Foto: Nastya Dulhiier / Unsplash)

Det hollandske parlament har i denne uge godkendt en række beslutningsforslag, der har til formål at reducere afhængigheden af amerikansk software – særligt fra de store techgiganter.

Udover at skære ned på amerikansk teknologi generelt opfordrer parlamentet regeringen til at arbejde for oprettelsen af en cloud-serviceplatform under hollandsk kontrol, som kan bruges af regeringsorganisationer.

Det skriver Reuters.

Mediet skriver, at tidligere lignende initiativer har slået fejl, men nu mener de hollandske lovgivere, at Donald Trumps præsidentskab skaber for meget usikkerhed ved afhængighed af USA.

"Det spørgsmål, vi som europæere må stille os selv, er: Føler vi os trygge ved, at personer som Trump, Zuckerberg og Musk har kontrol over vores data?" skriver det hollandske parlamentsmedlem Marieke Koekkoek fra det pro-europæiske Volt-parti til mediet.

Udover at forsøge at danne en hollandsk cloudtjeneste, som der dog på nuværende tidspunkt er meget få informationer om, hvordan skal ske, har parlamentet opfordret regeringen til at droppe AWS til at hoste internetdomæner samt at favorisere europæiske virksomheder i offentlige udbud.

Amazon har meddelt til Reuters, at selskabets cloudløsning er "suveræn", da kunderne "har fuld kontrol over, hvor de placerer deres data, hvordan de krypteres, og hvem der kan få adgang til dem," meddeler virksomheden.

Men de hollandkse politikere vil alligevel væk fra amerikansk teknologi.

"For hver it-tjeneste, vores regering flytter til amerikanske teknologigiganter, bliver vi dummere og svagere," sagde det hollandske parlamentsmedlem Barbara Kathmann til The Register og fortsætter:

"Hvis vi fortsætter med at outsource al vores digitale infrastruktur til milliardærer, der hellere vil undslippe Jorden ved at bygge rumraketter, vil der ikke være nogen hollandsk ekspertise tilbage."

Det er dog med anerkendelse af, at det bliver et langt sejt træk, men at der skal ske noget på området. Dette er kun begyndelsen.

"Vi er nødt til at starte et sted – ved at sætte alle tankeløse migrationer til amerikanske hyperscalere på pause, åbner der sig nye muligheder for hollandske og europæiske udbydere," siger Barbara Kathmann og fortsætter:

"Den amerikanske regering har gjort kravet om teknologisk suverænitet til et presserende geopolitisk spørgsmål."

Regeringen er ikke juridisk forpligtet til at følge op på forslagene, men eftersom alle otte blev stemt igennem, vil andet se usædvanligt ud, lyder det.

"Med otte ud af otte forslag vedtaget, er det næsten umuligt for regeringen ikke at handle," lyder det fra parlamentarikeren, som fortsætter:

"Statssekretæren er ikke juridisk forpligtet til at følge op på forslag, men ikke at handle på et så bredt flertal i parlamentet er næsten uhørt."

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S