Hollands parlament har fået nok af Trump og Musk: Vil af med amerikansk tech

Der har været meget snak om, at de europæiske lande skal blive mindre afhængige af amerikansk tech. Nu begynder de lovgivende forsamlinger at røre på sig. Blandt andet vil Hollands parlament droppe en aftale med AWS.

Artikel top billede

(Foto: Nastya Dulhiier / Unsplash)

Det hollandske parlament har i denne uge godkendt en række beslutningsforslag, der har til formål at reducere afhængigheden af amerikansk software – særligt fra de store techgiganter.

Udover at skære ned på amerikansk teknologi generelt opfordrer parlamentet regeringen til at arbejde for oprettelsen af en cloud-serviceplatform under hollandsk kontrol, som kan bruges af regeringsorganisationer.

Det skriver Reuters.

Mediet skriver, at tidligere lignende initiativer har slået fejl, men nu mener de hollandske lovgivere, at Donald Trumps præsidentskab skaber for meget usikkerhed ved afhængighed af USA.

"Det spørgsmål, vi som europæere må stille os selv, er: Føler vi os trygge ved, at personer som Trump, Zuckerberg og Musk har kontrol over vores data?" skriver det hollandske parlamentsmedlem Marieke Koekkoek fra det pro-europæiske Volt-parti til mediet.

Udover at forsøge at danne en hollandsk cloudtjeneste, som der dog på nuværende tidspunkt er meget få informationer om, hvordan skal ske, har parlamentet opfordret regeringen til at droppe AWS til at hoste internetdomæner samt at favorisere europæiske virksomheder i offentlige udbud.

Amazon har meddelt til Reuters, at selskabets cloudløsning er "suveræn", da kunderne "har fuld kontrol over, hvor de placerer deres data, hvordan de krypteres, og hvem der kan få adgang til dem," meddeler virksomheden.

Men de hollandkse politikere vil alligevel væk fra amerikansk teknologi.

"For hver it-tjeneste, vores regering flytter til amerikanske teknologigiganter, bliver vi dummere og svagere," sagde det hollandske parlamentsmedlem Barbara Kathmann til The Register og fortsætter:

"Hvis vi fortsætter med at outsource al vores digitale infrastruktur til milliardærer, der hellere vil undslippe Jorden ved at bygge rumraketter, vil der ikke være nogen hollandsk ekspertise tilbage."

Det er dog med anerkendelse af, at det bliver et langt sejt træk, men at der skal ske noget på området. Dette er kun begyndelsen.

"Vi er nødt til at starte et sted – ved at sætte alle tankeløse migrationer til amerikanske hyperscalere på pause, åbner der sig nye muligheder for hollandske og europæiske udbydere," siger Barbara Kathmann og fortsætter:

"Den amerikanske regering har gjort kravet om teknologisk suverænitet til et presserende geopolitisk spørgsmål."

Regeringen er ikke juridisk forpligtet til at følge op på forslagene, men eftersom alle otte blev stemt igennem, vil andet se usædvanligt ud, lyder det.

"Med otte ud af otte forslag vedtaget, er det næsten umuligt for regeringen ikke at handle," lyder det fra parlamentarikeren, som fortsætter:

"Statssekretæren er ikke juridisk forpligtet til at følge op på forslag, men ikke at handle på et så bredt flertal i parlamentet er næsten uhørt."

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS