Heftige beskyldninger om Google favoriserer hvide og asiatiske ansatte: Indgår forlig og skal betale næsten 200 millioner kroner

Google indgår forlig i sag om forskelsbehandling af medarbejdere fra minoritetsgrupper. Tidligere ansat hævdede, at hvide og asiatiske kolleger fik bedre løn og karrieremuligheder. Google er "uenig i beskyldningerne," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Google har indgået et forlig på 192 millioner kroner, efter virksomheden er beskyldt for systematisk og racistisk at favorisere hvide og asiatiske medarbejdere på bekostning af alle andre.

Sagen blev anlagt af Ana Cantu, en tidligere Google-medarbejder, der hævdede, at hun gennem hele syv år blev holdt nede sin karriere, mens hendes hvide og asiatiske kolleger fik forfremmelser og højere løn, skriver den britiske avis The Guardian.

Forliget sker på ryggen af, at hensyn til diversitet, lighed og inklusion (DEI) er på kraftig retræte i USA efter at Donald Trump er kommet til magten.

Mere end 200 af USA’s største firmaer har allerede nu helt fjernet afsnittene om DEI samt alle henvisninger til diversitet fra deres regnskaber, viser en gennemgang af de selskaber, der har offentliggjort årsregnskaber siden det amerikanske præsidentvalg, skrev Financial Times tidligere på ugen.

Forliget omfatter over 6.660 ansatte - men ingen sorte

Ifølge søgsmålet placerede Google systematisk disse grupper på højere jobniveauer – også når arbejdet var identisk med andre medarbejderes.

Forliget omfatter over 6.600 nuværende og tidligere ansatte i Californien mellem 2018 og 2024. Google afviser anklagerne, men siger, at selskabet fortsat arbejder for fair ansættelsesvilkår.

"Vi er uenige i beskyldningerne og mener ikke, at vi har behandlet nogen medarbejdere forskelligt. Vi er fortsat forpligtet til at sikre en retfærdig ansættelsesproces for alle," lyder det fra en talsmand.

Forliget blev opnået, efter at de sagsøgende parter indvilligede i at ekskludere sorte ansatte fra søgsmålet, hvilket Google havde argumenteret for.

Efter fradrag af advokatsalærer og andre omkostninger vil der være 20,4 millioner dollar til udbetaling. Retten skal i september tage endelig stilling til godkendelsen af forliget.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job