Heftige beskyldninger om Google favoriserer hvide og asiatiske ansatte: Indgår forlig og skal betale næsten 200 millioner kroner

Google indgår forlig i sag om forskelsbehandling af medarbejdere fra minoritetsgrupper. Tidligere ansat hævdede, at hvide og asiatiske kolleger fik bedre løn og karrieremuligheder. Google er "uenig i beskyldningerne," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Google har indgået et forlig på 192 millioner kroner, efter virksomheden er beskyldt for systematisk og racistisk at favorisere hvide og asiatiske medarbejdere på bekostning af alle andre.

Sagen blev anlagt af Ana Cantu, en tidligere Google-medarbejder, der hævdede, at hun gennem hele syv år blev holdt nede sin karriere, mens hendes hvide og asiatiske kolleger fik forfremmelser og højere løn, skriver den britiske avis The Guardian.

Forliget sker på ryggen af, at hensyn til diversitet, lighed og inklusion (DEI) er på kraftig retræte i USA efter at Donald Trump er kommet til magten.

Mere end 200 af USA’s største firmaer har allerede nu helt fjernet afsnittene om DEI samt alle henvisninger til diversitet fra deres regnskaber, viser en gennemgang af de selskaber, der har offentliggjort årsregnskaber siden det amerikanske præsidentvalg, skrev Financial Times tidligere på ugen.

Forliget omfatter over 6.660 ansatte - men ingen sorte

Ifølge søgsmålet placerede Google systematisk disse grupper på højere jobniveauer – også når arbejdet var identisk med andre medarbejderes.

Forliget omfatter over 6.600 nuværende og tidligere ansatte i Californien mellem 2018 og 2024. Google afviser anklagerne, men siger, at selskabet fortsat arbejder for fair ansættelsesvilkår.

"Vi er uenige i beskyldningerne og mener ikke, at vi har behandlet nogen medarbejdere forskelligt. Vi er fortsat forpligtet til at sikre en retfærdig ansættelsesproces for alle," lyder det fra en talsmand.

Forliget blev opnået, efter at de sagsøgende parter indvilligede i at ekskludere sorte ansatte fra søgsmålet, hvilket Google havde argumenteret for.

Efter fradrag af advokatsalærer og andre omkostninger vil der være 20,4 millioner dollar til udbetaling. Retten skal i september tage endelig stilling til godkendelsen af forliget.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect