Heftige beskyldninger om Google favoriserer hvide og asiatiske ansatte: Indgår forlig og skal betale næsten 200 millioner kroner

Google indgår forlig i sag om forskelsbehandling af medarbejdere fra minoritetsgrupper. Tidligere ansat hævdede, at hvide og asiatiske kolleger fik bedre løn og karrieremuligheder. Google er "uenig i beskyldningerne," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Google har indgået et forlig på 192 millioner kroner, efter virksomheden er beskyldt for systematisk og racistisk at favorisere hvide og asiatiske medarbejdere på bekostning af alle andre.

Sagen blev anlagt af Ana Cantu, en tidligere Google-medarbejder, der hævdede, at hun gennem hele syv år blev holdt nede sin karriere, mens hendes hvide og asiatiske kolleger fik forfremmelser og højere løn, skriver den britiske avis The Guardian.

Forliget sker på ryggen af, at hensyn til diversitet, lighed og inklusion (DEI) er på kraftig retræte i USA efter at Donald Trump er kommet til magten.

Mere end 200 af USA’s største firmaer har allerede nu helt fjernet afsnittene om DEI samt alle henvisninger til diversitet fra deres regnskaber, viser en gennemgang af de selskaber, der har offentliggjort årsregnskaber siden det amerikanske præsidentvalg, skrev Financial Times tidligere på ugen.

Forliget omfatter over 6.660 ansatte - men ingen sorte

Ifølge søgsmålet placerede Google systematisk disse grupper på højere jobniveauer – også når arbejdet var identisk med andre medarbejderes.

Forliget omfatter over 6.600 nuværende og tidligere ansatte i Californien mellem 2018 og 2024. Google afviser anklagerne, men siger, at selskabet fortsat arbejder for fair ansættelsesvilkår.

"Vi er uenige i beskyldningerne og mener ikke, at vi har behandlet nogen medarbejdere forskelligt. Vi er fortsat forpligtet til at sikre en retfærdig ansættelsesproces for alle," lyder det fra en talsmand.

Forliget blev opnået, efter at de sagsøgende parter indvilligede i at ekskludere sorte ansatte fra søgsmålet, hvilket Google havde argumenteret for.

Efter fradrag af advokatsalærer og andre omkostninger vil der være 20,4 millioner dollar til udbetaling. Retten skal i september tage endelig stilling til godkendelsen af forliget.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS