Heftige beskyldninger om Google favoriserer hvide og asiatiske ansatte: Indgår forlig og skal betale næsten 200 millioner kroner

Google indgår forlig i sag om forskelsbehandling af medarbejdere fra minoritetsgrupper. Tidligere ansat hævdede, at hvide og asiatiske kolleger fik bedre løn og karrieremuligheder. Google er "uenig i beskyldningerne," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Google har indgået et forlig på 192 millioner kroner, efter virksomheden er beskyldt for systematisk og racistisk at favorisere hvide og asiatiske medarbejdere på bekostning af alle andre.

Sagen blev anlagt af Ana Cantu, en tidligere Google-medarbejder, der hævdede, at hun gennem hele syv år blev holdt nede sin karriere, mens hendes hvide og asiatiske kolleger fik forfremmelser og højere løn, skriver den britiske avis The Guardian.

Forliget sker på ryggen af, at hensyn til diversitet, lighed og inklusion (DEI) er på kraftig retræte i USA efter at Donald Trump er kommet til magten.

Mere end 200 af USA’s største firmaer har allerede nu helt fjernet afsnittene om DEI samt alle henvisninger til diversitet fra deres regnskaber, viser en gennemgang af de selskaber, der har offentliggjort årsregnskaber siden det amerikanske præsidentvalg, skrev Financial Times tidligere på ugen.

Forliget omfatter over 6.660 ansatte - men ingen sorte

Ifølge søgsmålet placerede Google systematisk disse grupper på højere jobniveauer – også når arbejdet var identisk med andre medarbejderes.

Forliget omfatter over 6.600 nuværende og tidligere ansatte i Californien mellem 2018 og 2024. Google afviser anklagerne, men siger, at selskabet fortsat arbejder for fair ansættelsesvilkår.

"Vi er uenige i beskyldningerne og mener ikke, at vi har behandlet nogen medarbejdere forskelligt. Vi er fortsat forpligtet til at sikre en retfærdig ansættelsesproces for alle," lyder det fra en talsmand.

Forliget blev opnået, efter at de sagsøgende parter indvilligede i at ekskludere sorte ansatte fra søgsmålet, hvilket Google havde argumenteret for.

Efter fradrag af advokatsalærer og andre omkostninger vil der være 20,4 millioner dollar til udbetaling. Retten skal i september tage endelig stilling til godkendelsen af forliget.

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S