Amerikanske firmaer dropper al snak om inklusion og diversitet i deres regnskaber

Amerikanske firmaer sletter i stort antal alle mål og afsnit om diversitet, inklusion og ligestilling i deres regnskaber.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

De amerikanske selskaber frygter og bæver for, hvad Donald Trump kan finde på efter, at han har blæst til kamp mod ‘ulovlig og amoralsk diskrimination,” som han kalder det.

De sletter derfor nu i stort antal alle afsnit om såkaldt DEI i deres regnskaber, skriver Financial Times.

DEI står for ‘diversity, equity, inclusion,’ og disse indsatser - eksempelvis opstillede målsætninger angående minoriteter og lignende i medarbejderstaben - har ellers i de senere år været noget, som mange selskaber har fremhævet og satset på i deres bestræbelser på at tiltrække ikke mindst unge medarbejdere.

Trump har imidlertid erklæret sig total modstander af ‘woke,’ og selskaberne frygter ifølge Financial Times at komme i myndighedernes søgelys for deres indsatser rettet mod inklusion og diversitet.

Mere end 200 af USA’s største firmaer har allerede nu helt fjernet afsnittene om DEI samt alle henvisninger til diversitet fra deres regnskaber, viser en gennemgang af de selskaber, der har offentliggjort årsregnskaber siden det amerikanske præsidentvalg.

De tæller både Salesforce, Palantir, Mastercard og mange andre.

Financial Times gennemgang viser, at 90 procent af de relevatne Top 400-selskaberne på det amerikanske S&P 500-indeks over de største, børsnoterede selskaber har fjernet henvisninger til DEI-indsatserne i deres årsregnskaber.

I stedet anvender de nu typisk formuleringer i retning af, at de arbejder på at fremme en kultur, hvor ‘alle ansatte trives.’

Ifølge avisen dropper de amerikanske selskaber også med stor hast alt arbejde med at føre statistik og lignende over eksempelvis køn- eller racefordelingen i deres medarbejderstabe.

Trump underskrev straks efter, at han var tiltrådt, et præsidentielt dekret, hvor han forbød ‘DEI-diskrimination’ i statslige organisationer, ligesom han med dekretet påbød alle leverandører til den statslige sektor i USA at dokumentere, at de ikke anvende det, som han kaldte for ‘ulovlige’ anti-diskriminations-programmer.

Trump har også givet de amerikanske myndigheder besked på gå i gang med at undersøge, om børsnoterede amerikanske selskaber overholder reglerne og ikke udøver ‘ulovlig diskrimination’ eller ulovligt fremmer bestemte racer eller lignende.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job