Amerikanske firmaer dropper al snak om inklusion og diversitet i deres regnskaber

Amerikanske firmaer sletter i stort antal alle mål og afsnit om diversitet, inklusion og ligestilling i deres regnskaber.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

De amerikanske selskaber frygter og bæver for, hvad Donald Trump kan finde på efter, at han har blæst til kamp mod ‘ulovlig og amoralsk diskrimination,” som han kalder det.

De sletter derfor nu i stort antal alle afsnit om såkaldt DEI i deres regnskaber, skriver Financial Times.

DEI står for ‘diversity, equity, inclusion,’ og disse indsatser - eksempelvis opstillede målsætninger angående minoriteter og lignende i medarbejderstaben - har ellers i de senere år været noget, som mange selskaber har fremhævet og satset på i deres bestræbelser på at tiltrække ikke mindst unge medarbejdere.

Trump har imidlertid erklæret sig total modstander af ‘woke,’ og selskaberne frygter ifølge Financial Times at komme i myndighedernes søgelys for deres indsatser rettet mod inklusion og diversitet.

Mere end 200 af USA’s største firmaer har allerede nu helt fjernet afsnittene om DEI samt alle henvisninger til diversitet fra deres regnskaber, viser en gennemgang af de selskaber, der har offentliggjort årsregnskaber siden det amerikanske præsidentvalg.

De tæller både Salesforce, Palantir, Mastercard og mange andre.

Financial Times gennemgang viser, at 90 procent af de relevatne Top 400-selskaberne på det amerikanske S&P 500-indeks over de største, børsnoterede selskaber har fjernet henvisninger til DEI-indsatserne i deres årsregnskaber.

I stedet anvender de nu typisk formuleringer i retning af, at de arbejder på at fremme en kultur, hvor ‘alle ansatte trives.’

Ifølge avisen dropper de amerikanske selskaber også med stor hast alt arbejde med at føre statistik og lignende over eksempelvis køn- eller racefordelingen i deres medarbejderstabe.

Trump underskrev straks efter, at han var tiltrådt, et præsidentielt dekret, hvor han forbød ‘DEI-diskrimination’ i statslige organisationer, ligesom han med dekretet påbød alle leverandører til den statslige sektor i USA at dokumentere, at de ikke anvende det, som han kaldte for ‘ulovlige’ anti-diskriminations-programmer.

Trump har også givet de amerikanske myndigheder besked på gå i gang med at undersøge, om børsnoterede amerikanske selskaber overholder reglerne og ikke udøver ‘ulovlig diskrimination’ eller ulovligt fremmer bestemte racer eller lignende.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos