Amerikanske firmaer dropper al snak om inklusion og diversitet i deres regnskaber

Amerikanske firmaer sletter i stort antal alle mål og afsnit om diversitet, inklusion og ligestilling i deres regnskaber.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

De amerikanske selskaber frygter og bæver for, hvad Donald Trump kan finde på efter, at han har blæst til kamp mod ‘ulovlig og amoralsk diskrimination,” som han kalder det.

De sletter derfor nu i stort antal alle afsnit om såkaldt DEI i deres regnskaber, skriver Financial Times.

DEI står for ‘diversity, equity, inclusion,’ og disse indsatser - eksempelvis opstillede målsætninger angående minoriteter og lignende i medarbejderstaben - har ellers i de senere år været noget, som mange selskaber har fremhævet og satset på i deres bestræbelser på at tiltrække ikke mindst unge medarbejdere.

Trump har imidlertid erklæret sig total modstander af ‘woke,’ og selskaberne frygter ifølge Financial Times at komme i myndighedernes søgelys for deres indsatser rettet mod inklusion og diversitet.

Mere end 200 af USA’s største firmaer har allerede nu helt fjernet afsnittene om DEI samt alle henvisninger til diversitet fra deres regnskaber, viser en gennemgang af de selskaber, der har offentliggjort årsregnskaber siden det amerikanske præsidentvalg.

De tæller både Salesforce, Palantir, Mastercard og mange andre.

Financial Times gennemgang viser, at 90 procent af de relevatne Top 400-selskaberne på det amerikanske S&P 500-indeks over de største, børsnoterede selskaber har fjernet henvisninger til DEI-indsatserne i deres årsregnskaber.

I stedet anvender de nu typisk formuleringer i retning af, at de arbejder på at fremme en kultur, hvor ‘alle ansatte trives.’

Ifølge avisen dropper de amerikanske selskaber også med stor hast alt arbejde med at føre statistik og lignende over eksempelvis køn- eller racefordelingen i deres medarbejderstabe.

Trump underskrev straks efter, at han var tiltrådt, et præsidentielt dekret, hvor han forbød ‘DEI-diskrimination’ i statslige organisationer, ligesom han med dekretet påbød alle leverandører til den statslige sektor i USA at dokumentere, at de ikke anvende det, som han kaldte for ‘ulovlige’ anti-diskriminations-programmer.

Trump har også givet de amerikanske myndigheder besked på gå i gang med at undersøge, om børsnoterede amerikanske selskaber overholder reglerne og ikke udøver ‘ulovlig diskrimination’ eller ulovligt fremmer bestemte racer eller lignende.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S