Amerikanske firmaer dropper al snak om inklusion og diversitet i deres regnskaber

Amerikanske firmaer sletter i stort antal alle mål og afsnit om diversitet, inklusion og ligestilling i deres regnskaber.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

De amerikanske selskaber frygter og bæver for, hvad Donald Trump kan finde på efter, at han har blæst til kamp mod ‘ulovlig og amoralsk diskrimination,” som han kalder det.

De sletter derfor nu i stort antal alle afsnit om såkaldt DEI i deres regnskaber, skriver Financial Times.

DEI står for ‘diversity, equity, inclusion,’ og disse indsatser - eksempelvis opstillede målsætninger angående minoriteter og lignende i medarbejderstaben - har ellers i de senere år været noget, som mange selskaber har fremhævet og satset på i deres bestræbelser på at tiltrække ikke mindst unge medarbejdere.

Trump har imidlertid erklæret sig total modstander af ‘woke,’ og selskaberne frygter ifølge Financial Times at komme i myndighedernes søgelys for deres indsatser rettet mod inklusion og diversitet.

Mere end 200 af USA’s største firmaer har allerede nu helt fjernet afsnittene om DEI samt alle henvisninger til diversitet fra deres regnskaber, viser en gennemgang af de selskaber, der har offentliggjort årsregnskaber siden det amerikanske præsidentvalg.

De tæller både Salesforce, Palantir, Mastercard og mange andre.

Financial Times gennemgang viser, at 90 procent af de relevatne Top 400-selskaberne på det amerikanske S&P 500-indeks over de største, børsnoterede selskaber har fjernet henvisninger til DEI-indsatserne i deres årsregnskaber.

I stedet anvender de nu typisk formuleringer i retning af, at de arbejder på at fremme en kultur, hvor ‘alle ansatte trives.’

Ifølge avisen dropper de amerikanske selskaber også med stor hast alt arbejde med at føre statistik og lignende over eksempelvis køn- eller racefordelingen i deres medarbejderstabe.

Trump underskrev straks efter, at han var tiltrådt, et præsidentielt dekret, hvor han forbød ‘DEI-diskrimination’ i statslige organisationer, ligesom han med dekretet påbød alle leverandører til den statslige sektor i USA at dokumentere, at de ikke anvende det, som han kaldte for ‘ulovlige’ anti-diskriminations-programmer.

Trump har også givet de amerikanske myndigheder besked på gå i gang med at undersøge, om børsnoterede amerikanske selskaber overholder reglerne og ikke udøver ‘ulovlig diskrimination’ eller ulovligt fremmer bestemte racer eller lignende.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S