Fem år gammelt it-selskab fra Fyn køber sjællandske Komplex IT med 42 ansatte: ”Vi skaber en ny markedsleder"

Komplex IT blev stiftet i 2005 og er i dag en stor leverandør til det offentlige med 42 ansatte og en omsætning på 350 millioner kroner – nu bliver selskabet opkøbt som led i en plan om at skabe en ny storspiller på det danske it-marked.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • CCIT køber den tidligere Top 100-vinder Komplex IT
  • Vil ramme en milliard i omsætning om få år
429
2:15 min
Det er ikke mere end tre uger siden, at CCIT fra Odense landede en frisk kapitalindsprøjtning på 100 millioner kroner fra den hollandske investeringsfond Pride Capital.

Og en stor portion af pengene er allerede blevet brugt, efter CCIT i dag offentliggør opkøbet af Komplex IT, der på papiret faktisk er en større virksomhed end CCIT.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S