Fem år gammelt it-selskab fra Fyn køber sjællandske Komplex IT med 42 ansatte: ”Vi skaber en ny markedsleder"

Komplex IT blev stiftet i 2005 og er i dag en stor leverandør til det offentlige med 42 ansatte og en omsætning på 350 millioner kroner – nu bliver selskabet opkøbt som led i en plan om at skabe en ny storspiller på det danske it-marked.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • CCIT køber den tidligere Top 100-vinder Komplex IT
  • Vil ramme en milliard i omsætning om få år
429
2:15 min
Det er ikke mere end tre uger siden, at CCIT fra Odense landede en frisk kapitalindsprøjtning på 100 millioner kroner fra den hollandske investeringsfond Pride Capital.

Og en stor portion af pengene er allerede blevet brugt, efter CCIT i dag offentliggør opkøbet af Komplex IT, der på papiret faktisk er en større virksomhed end CCIT.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job