Fem år gammelt it-selskab fra Fyn køber sjællandske Komplex IT med 42 ansatte: ”Vi skaber en ny markedsleder"

Komplex IT blev stiftet i 2005 og er i dag en stor leverandør til det offentlige med 42 ansatte og en omsætning på 350 millioner kroner – nu bliver selskabet opkøbt som led i en plan om at skabe en ny storspiller på det danske it-marked.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • CCIT køber den tidligere Top 100-vinder Komplex IT
  • Vil ramme en milliard i omsætning om få år
429
2:15 min
Det er ikke mere end tre uger siden, at CCIT fra Odense landede en frisk kapitalindsprøjtning på 100 millioner kroner fra den hollandske investeringsfond Pride Capital.

Og en stor portion af pengene er allerede blevet brugt, efter CCIT i dag offentliggør opkøbet af Komplex IT, der på papiret faktisk er en større virksomhed end CCIT.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS