Hackerne går efter de danske virksomheder, der har ansvaret for kritisk infrastruktur

Meget af den kritiske danske infrastruktur er på private hænder - og derfor er de private virksomheder ekstra meget i hackernes søgelys.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Cybertruslen mod danske virksomheder og kritisk infrastruktur vokser, og flere sektorer oplever gentagne forsøg på at blive kompromitteret.

Ifølge Styrelsen for Samfundssikkerhed (SAMSIK), som Center for Cybersikkerhed er blevet indlemmet i, er særligt telesektoren i fare, men også andre brancher er i hackernes søgelys, skriver Finans.

Kritisk infrastruktur på private hænder

Mark Fiedel, fungerende vicedirektør i SAMSIK, understreger, at truslen er reel og har været det i lang tid – også før krigen i Ukraine.

"Cyberspionage er klart noget, som dansk erhvervsliv er i søgelyset for. Det udspringer også af, at kritisk infrastruktur i Danmark langt overvejende er på private hænder," siger han til mediet.

Telesektoren er særligt udsat, da tele- og internetudbydere håndterer store mængder følsomme data, som statslige hackere kan have interesse i. Men også finans-, energi- og transportsektoren er udsat for angreb, vurderer myndighederne.

Mens SAMSIK advarer om, at danske virksomheder løbende bliver forsøgt infiltreret, ønsker Mark Fiedel ikke at oplyse omfanget af konkrete tilfælde.

Dog har Norlys tidligere meldt om øget aktivitet fra potentielle angribere siden Ruslands invasion af Ukraine.

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job