Hackerne går efter de danske virksomheder, der har ansvaret for kritisk infrastruktur

Meget af den kritiske danske infrastruktur er på private hænder - og derfor er de private virksomheder ekstra meget i hackernes søgelys.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Cybertruslen mod danske virksomheder og kritisk infrastruktur vokser, og flere sektorer oplever gentagne forsøg på at blive kompromitteret.

Ifølge Styrelsen for Samfundssikkerhed (SAMSIK), som Center for Cybersikkerhed er blevet indlemmet i, er særligt telesektoren i fare, men også andre brancher er i hackernes søgelys, skriver Finans.

Kritisk infrastruktur på private hænder

Mark Fiedel, fungerende vicedirektør i SAMSIK, understreger, at truslen er reel og har været det i lang tid – også før krigen i Ukraine.

"Cyberspionage er klart noget, som dansk erhvervsliv er i søgelyset for. Det udspringer også af, at kritisk infrastruktur i Danmark langt overvejende er på private hænder," siger han til mediet.

Telesektoren er særligt udsat, da tele- og internetudbydere håndterer store mængder følsomme data, som statslige hackere kan have interesse i. Men også finans-, energi- og transportsektoren er udsat for angreb, vurderer myndighederne.

Mens SAMSIK advarer om, at danske virksomheder løbende bliver forsøgt infiltreret, ønsker Mark Fiedel ikke at oplyse omfanget af konkrete tilfælde.

Dog har Norlys tidligere meldt om øget aktivitet fra potentielle angribere siden Ruslands invasion af Ukraine.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision