Hackerne går efter de danske virksomheder, der har ansvaret for kritisk infrastruktur

Meget af den kritiske danske infrastruktur er på private hænder - og derfor er de private virksomheder ekstra meget i hackernes søgelys.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Cybertruslen mod danske virksomheder og kritisk infrastruktur vokser, og flere sektorer oplever gentagne forsøg på at blive kompromitteret.

Ifølge Styrelsen for Samfundssikkerhed (SAMSIK), som Center for Cybersikkerhed er blevet indlemmet i, er særligt telesektoren i fare, men også andre brancher er i hackernes søgelys, skriver Finans.

Kritisk infrastruktur på private hænder

Mark Fiedel, fungerende vicedirektør i SAMSIK, understreger, at truslen er reel og har været det i lang tid – også før krigen i Ukraine.

"Cyberspionage er klart noget, som dansk erhvervsliv er i søgelyset for. Det udspringer også af, at kritisk infrastruktur i Danmark langt overvejende er på private hænder," siger han til mediet.

Telesektoren er særligt udsat, da tele- og internetudbydere håndterer store mængder følsomme data, som statslige hackere kan have interesse i. Men også finans-, energi- og transportsektoren er udsat for angreb, vurderer myndighederne.

Mens SAMSIK advarer om, at danske virksomheder løbende bliver forsøgt infiltreret, ønsker Mark Fiedel ikke at oplyse omfanget af konkrete tilfælde.

Dog har Norlys tidligere meldt om øget aktivitet fra potentielle angribere siden Ruslands invasion af Ukraine.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Everllence

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS