Hackerne går efter de danske virksomheder, der har ansvaret for kritisk infrastruktur

Meget af den kritiske danske infrastruktur er på private hænder - og derfor er de private virksomheder ekstra meget i hackernes søgelys.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Cybertruslen mod danske virksomheder og kritisk infrastruktur vokser, og flere sektorer oplever gentagne forsøg på at blive kompromitteret.

Ifølge Styrelsen for Samfundssikkerhed (SAMSIK), som Center for Cybersikkerhed er blevet indlemmet i, er særligt telesektoren i fare, men også andre brancher er i hackernes søgelys, skriver Finans.

Kritisk infrastruktur på private hænder

Mark Fiedel, fungerende vicedirektør i SAMSIK, understreger, at truslen er reel og har været det i lang tid – også før krigen i Ukraine.

"Cyberspionage er klart noget, som dansk erhvervsliv er i søgelyset for. Det udspringer også af, at kritisk infrastruktur i Danmark langt overvejende er på private hænder," siger han til mediet.

Telesektoren er særligt udsat, da tele- og internetudbydere håndterer store mængder følsomme data, som statslige hackere kan have interesse i. Men også finans-, energi- og transportsektoren er udsat for angreb, vurderer myndighederne.

Mens SAMSIK advarer om, at danske virksomheder løbende bliver forsøgt infiltreret, ønsker Mark Fiedel ikke at oplyse omfanget af konkrete tilfælde.

Dog har Norlys tidligere meldt om øget aktivitet fra potentielle angribere siden Ruslands invasion af Ukraine.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job