Trumps toldkrig skaber massiv efterspørgsel efter iPhones

Der er usædvanlig stor travlhed i de amerikanske Apple-butikker, hvor kunderne frygter at prisen på iPhones og andre Apple-enheder snart skyder i vejret.

Artikel top billede

Det er lang tid til jul.

Men ikke desto mindre er der en travlhed i Apples butikker i hele USA, der minder om, hvad du kan opleve i december.

Travlheden har en meget konkret årsag, og det er Donald Trumps toldtrusler, fortæller flere ansatte til det amerikanske medie Bloomberg.

Den amerikanske præsident Donald Trump har bekendtgjort, at han fra 9. april vil lægge en told på 54 procent på al import fra Kina, hvor de fleste iPhones er produceret.

“Næsten alle kunder spørger mig, om priserne vil stige snart,” siger en ansat til Bloomberg.
Mediet oplyser også, at Apples amerikanske butikker i den seneste weekend har oplevet højere salg end normalt.

Eksponeret for Kina

Apple er et af de amerikanske selskaber, der er mest eksponeret over for Kina, og butikstravlheden er blot et af flere tydelige tegn på den usikkerhed, som det giver anledning til.

Usikkerheden har sat sine spor på aktiemarkedet, hvor selskabet har haft sine tre værste sammenlagte handelsdage siden dotcom-boblen bristede i 2001, og på blot to dage er selskabets markedsværdi faldet med en halv billion amerikanske dollar.

Ifølge Bloomberg har Apple dog taget flere tiltag, der skal ruste selskabet til bedre at kunne håndtere en toldkrig.

Således har selskabet forsøgt at opbygge en større lagerbeholdning af produkter, og samtidig har selskabet i de seneste år forsøgt at gøre sig mindre afhængigt af Kina.

Derfor har selskabet i stigende grad flyttet en del af sin produktion til Vietnam og Indien, mens selskabet også får produceret flere Mac-computere i Thailand, Malaysia og sågar Irland.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura