Trumps toldkrig skaber massiv efterspørgsel efter iPhones

Der er usædvanlig stor travlhed i de amerikanske Apple-butikker, hvor kunderne frygter at prisen på iPhones og andre Apple-enheder snart skyder i vejret.

Artikel top billede

Det er lang tid til jul.

Men ikke desto mindre er der en travlhed i Apples butikker i hele USA, der minder om, hvad du kan opleve i december.

Travlheden har en meget konkret årsag, og det er Donald Trumps toldtrusler, fortæller flere ansatte til det amerikanske medie Bloomberg.

Den amerikanske præsident Donald Trump har bekendtgjort, at han fra 9. april vil lægge en told på 54 procent på al import fra Kina, hvor de fleste iPhones er produceret.

“Næsten alle kunder spørger mig, om priserne vil stige snart,” siger en ansat til Bloomberg.
Mediet oplyser også, at Apples amerikanske butikker i den seneste weekend har oplevet højere salg end normalt.

Eksponeret for Kina

Apple er et af de amerikanske selskaber, der er mest eksponeret over for Kina, og butikstravlheden er blot et af flere tydelige tegn på den usikkerhed, som det giver anledning til.

Usikkerheden har sat sine spor på aktiemarkedet, hvor selskabet har haft sine tre værste sammenlagte handelsdage siden dotcom-boblen bristede i 2001, og på blot to dage er selskabets markedsværdi faldet med en halv billion amerikanske dollar.

Ifølge Bloomberg har Apple dog taget flere tiltag, der skal ruste selskabet til bedre at kunne håndtere en toldkrig.

Således har selskabet forsøgt at opbygge en større lagerbeholdning af produkter, og samtidig har selskabet i de seneste år forsøgt at gøre sig mindre afhængigt af Kina.

Derfor har selskabet i stigende grad flyttet en del af sin produktion til Vietnam og Indien, mens selskabet også får produceret flere Mac-computere i Thailand, Malaysia og sågar Irland.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS