Trumps toldkrig skaber massiv efterspørgsel efter iPhones

Der er usædvanlig stor travlhed i de amerikanske Apple-butikker, hvor kunderne frygter at prisen på iPhones og andre Apple-enheder snart skyder i vejret.

Artikel top billede

Det er lang tid til jul.

Men ikke desto mindre er der en travlhed i Apples butikker i hele USA, der minder om, hvad du kan opleve i december.

Travlheden har en meget konkret årsag, og det er Donald Trumps toldtrusler, fortæller flere ansatte til det amerikanske medie Bloomberg.

Den amerikanske præsident Donald Trump har bekendtgjort, at han fra 9. april vil lægge en told på 54 procent på al import fra Kina, hvor de fleste iPhones er produceret.

“Næsten alle kunder spørger mig, om priserne vil stige snart,” siger en ansat til Bloomberg.
Mediet oplyser også, at Apples amerikanske butikker i den seneste weekend har oplevet højere salg end normalt.

Eksponeret for Kina

Apple er et af de amerikanske selskaber, der er mest eksponeret over for Kina, og butikstravlheden er blot et af flere tydelige tegn på den usikkerhed, som det giver anledning til.

Usikkerheden har sat sine spor på aktiemarkedet, hvor selskabet har haft sine tre værste sammenlagte handelsdage siden dotcom-boblen bristede i 2001, og på blot to dage er selskabets markedsværdi faldet med en halv billion amerikanske dollar.

Ifølge Bloomberg har Apple dog taget flere tiltag, der skal ruste selskabet til bedre at kunne håndtere en toldkrig.

Således har selskabet forsøgt at opbygge en større lagerbeholdning af produkter, og samtidig har selskabet i de seneste år forsøgt at gøre sig mindre afhængigt af Kina.

Derfor har selskabet i stigende grad flyttet en del af sin produktion til Vietnam og Indien, mens selskabet også får produceret flere Mac-computere i Thailand, Malaysia og sågar Irland.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S