Trumps toldkrig skaber massiv efterspørgsel efter iPhones

Der er usædvanlig stor travlhed i de amerikanske Apple-butikker, hvor kunderne frygter at prisen på iPhones og andre Apple-enheder snart skyder i vejret.

Artikel top billede

Det er lang tid til jul.

Men ikke desto mindre er der en travlhed i Apples butikker i hele USA, der minder om, hvad du kan opleve i december.

Travlheden har en meget konkret årsag, og det er Donald Trumps toldtrusler, fortæller flere ansatte til det amerikanske medie Bloomberg.

Den amerikanske præsident Donald Trump har bekendtgjort, at han fra 9. april vil lægge en told på 54 procent på al import fra Kina, hvor de fleste iPhones er produceret.

“Næsten alle kunder spørger mig, om priserne vil stige snart,” siger en ansat til Bloomberg.
Mediet oplyser også, at Apples amerikanske butikker i den seneste weekend har oplevet højere salg end normalt.

Eksponeret for Kina

Apple er et af de amerikanske selskaber, der er mest eksponeret over for Kina, og butikstravlheden er blot et af flere tydelige tegn på den usikkerhed, som det giver anledning til.

Usikkerheden har sat sine spor på aktiemarkedet, hvor selskabet har haft sine tre værste sammenlagte handelsdage siden dotcom-boblen bristede i 2001, og på blot to dage er selskabets markedsværdi faldet med en halv billion amerikanske dollar.

Ifølge Bloomberg har Apple dog taget flere tiltag, der skal ruste selskabet til bedre at kunne håndtere en toldkrig.

Således har selskabet forsøgt at opbygge en større lagerbeholdning af produkter, og samtidig har selskabet i de seneste år forsøgt at gøre sig mindre afhængigt af Kina.

Derfor har selskabet i stigende grad flyttet en del af sin produktion til Vietnam og Indien, mens selskabet også får produceret flere Mac-computere i Thailand, Malaysia og sågar Irland.

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect