Effektiv Predator møder historiens vildeste krigere

I den animerede actionfilm Predator: Killer of Killers skal vikinger, ninjaer og jagerpiloter op mod en aldeles fremmed og langt mere blodtørstig modstander, end de er vant til.

Artikel top billede

6. juni lander seneste kapitel i det altid blodige Predator-franchise på Disney+, når den animerede ”Predator: Killer of Killers” får premiere.

Filmen sætter tre ikoniske krigere fra hver sin tid op mod et – for publikum – velkendt mareridt: Nemlig den modbydeligt effektive Yautja-jæger, bedre kendt som en Predator.

Fortællingen spænder over tre epoker. I vikingetiden følger vi en hævntørstig kvindelig kriger og hendes søn på en blodig rejse.

I det feudale Japan står en ninja over for sin egen samurai-bror i en kamp på liv og ære – og i Anden Verdenskrig sendes en allieret jagerpilot på en mystisk mission, da noget ikke-menneskeligt pludselig dukker op på radaren.

Fælles for dem alle er, at de selv er dræbere, men her (måske) møder deres overmand.

Du kan se traileren her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS