Apple gennemfører store Siri-ændringer: Udviklingen er gået alt for langsom

En ny mand er sat i spidsen for Apple Siri, og han har allerede gennemført store forandringer.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / David Grandmougin)

Udviklingen af Siri har ifølge Apples ledelse længe været uacceptabelt langsom.

Derfor blev Apple-chefen Mike Rockwell for nylig udnævnt som ny ansvarlig for Siri-udviklingen, og han har allerede gennemført omfattende ændringer, skriver erhvervsmediet
Bloomberg

Problemerne blev for alvor tydelige for omverdenen tidligere i år, da det kom frem, at Apple ikke ville være i stand til at lancere en række Apple Intelligence-funktioner til Siri.

Funktionerne var ellers allerede blevet præsenteret ved Apples årlige udviklerkonference WWDC i juni 2024.

Skal holde trit med konkurrenterne

Nu er det Mike Rockwells opgave at sikre, at Apple ikke sejler helt agterud i AI-kapløbet, hvor virksomheden åbenlyst har haft svært ved at følge med konkurrenter som Google og Microsoft.

Planen er, at Siri under Rockwells ledelse skal baseres på en LLM ( enstor sprogmodel, red.), hvilket skal sikre en mere velfungerende og strømlinet teknologi og brugeroplevelse.

Samtidig vil Apple i samarbejde med tredjepartsudviklere nu gøre det muligt at integrere Siri dybere i virksomhedens app-økosystem.

Indsætter egne folk

Mike Rockwell var tidligere ansvarlig for udviklingen af softwaren til Vision Pro-headsettet, og ifølge Bloomberg har han erstattet flere Siri-ledere med personer, han har taget med sig fra Vision Pro-teamet.

De nye medarbejdere har internt i Apple ry for at være nogle af virksomhedens mest talentfulde softwareudviklere.

Mediet sætter også navn på en række af de nye folk, og det fremgår af artiklen, at Olivier Gutknecht, som har haft titlen senior director for Vision Pro, nu skal stå i spidsen for det team, der designer Siris brugeroplevelse.

Samtidig skal Vision Pros tidligere udviklingschef Nate Begeman sammen med Tom Duffy, tidligere chef for CoreOS på Vision Pro, arbejde med den underliggende arkitektur for Siri.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S