Apple gennemfører store Siri-ændringer: Udviklingen er gået alt for langsom

En ny mand er sat i spidsen for Apple Siri, og han har allerede gennemført store forandringer.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / David Grandmougin)

Udviklingen af Siri har ifølge Apples ledelse længe været uacceptabelt langsom.

Derfor blev Apple-chefen Mike Rockwell for nylig udnævnt som ny ansvarlig for Siri-udviklingen, og han har allerede gennemført omfattende ændringer, skriver erhvervsmediet
Bloomberg

Problemerne blev for alvor tydelige for omverdenen tidligere i år, da det kom frem, at Apple ikke ville være i stand til at lancere en række Apple Intelligence-funktioner til Siri.

Funktionerne var ellers allerede blevet præsenteret ved Apples årlige udviklerkonference WWDC i juni 2024.

Skal holde trit med konkurrenterne

Nu er det Mike Rockwells opgave at sikre, at Apple ikke sejler helt agterud i AI-kapløbet, hvor virksomheden åbenlyst har haft svært ved at følge med konkurrenter som Google og Microsoft.

Planen er, at Siri under Rockwells ledelse skal baseres på en LLM ( enstor sprogmodel, red.), hvilket skal sikre en mere velfungerende og strømlinet teknologi og brugeroplevelse.

Samtidig vil Apple i samarbejde med tredjepartsudviklere nu gøre det muligt at integrere Siri dybere i virksomhedens app-økosystem.

Indsætter egne folk

Mike Rockwell var tidligere ansvarlig for udviklingen af softwaren til Vision Pro-headsettet, og ifølge Bloomberg har han erstattet flere Siri-ledere med personer, han har taget med sig fra Vision Pro-teamet.

De nye medarbejdere har internt i Apple ry for at være nogle af virksomhedens mest talentfulde softwareudviklere.

Mediet sætter også navn på en række af de nye folk, og det fremgår af artiklen, at Olivier Gutknecht, som har haft titlen senior director for Vision Pro, nu skal stå i spidsen for det team, der designer Siris brugeroplevelse.

Samtidig skal Vision Pros tidligere udviklingschef Nate Begeman sammen med Tom Duffy, tidligere chef for CoreOS på Vision Pro, arbejde med den underliggende arkitektur for Siri.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect