Apple gennemfører store Siri-ændringer: Udviklingen er gået alt for langsom

En ny mand er sat i spidsen for Apple Siri, og han har allerede gennemført store forandringer.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / David Grandmougin)

Udviklingen af Siri har ifølge Apples ledelse længe været uacceptabelt langsom.

Derfor blev Apple-chefen Mike Rockwell for nylig udnævnt som ny ansvarlig for Siri-udviklingen, og han har allerede gennemført omfattende ændringer, skriver erhvervsmediet
Bloomberg

Problemerne blev for alvor tydelige for omverdenen tidligere i år, da det kom frem, at Apple ikke ville være i stand til at lancere en række Apple Intelligence-funktioner til Siri.

Funktionerne var ellers allerede blevet præsenteret ved Apples årlige udviklerkonference WWDC i juni 2024.

Skal holde trit med konkurrenterne

Nu er det Mike Rockwells opgave at sikre, at Apple ikke sejler helt agterud i AI-kapløbet, hvor virksomheden åbenlyst har haft svært ved at følge med konkurrenter som Google og Microsoft.

Planen er, at Siri under Rockwells ledelse skal baseres på en LLM ( enstor sprogmodel, red.), hvilket skal sikre en mere velfungerende og strømlinet teknologi og brugeroplevelse.

Samtidig vil Apple i samarbejde med tredjepartsudviklere nu gøre det muligt at integrere Siri dybere i virksomhedens app-økosystem.

Indsætter egne folk

Mike Rockwell var tidligere ansvarlig for udviklingen af softwaren til Vision Pro-headsettet, og ifølge Bloomberg har han erstattet flere Siri-ledere med personer, han har taget med sig fra Vision Pro-teamet.

De nye medarbejdere har internt i Apple ry for at være nogle af virksomhedens mest talentfulde softwareudviklere.

Mediet sætter også navn på en række af de nye folk, og det fremgår af artiklen, at Olivier Gutknecht, som har haft titlen senior director for Vision Pro, nu skal stå i spidsen for det team, der designer Siris brugeroplevelse.

Samtidig skal Vision Pros tidligere udviklingschef Nate Begeman sammen med Tom Duffy, tidligere chef for CoreOS på Vision Pro, arbejde med den underliggende arkitektur for Siri.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S