Apple gennemfører store Siri-ændringer: Udviklingen er gået alt for langsom

En ny mand er sat i spidsen for Apple Siri, og han har allerede gennemført store forandringer.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / David Grandmougin)

Udviklingen af Siri har ifølge Apples ledelse længe været uacceptabelt langsom.

Derfor blev Apple-chefen Mike Rockwell for nylig udnævnt som ny ansvarlig for Siri-udviklingen, og han har allerede gennemført omfattende ændringer, skriver erhvervsmediet
Bloomberg

Problemerne blev for alvor tydelige for omverdenen tidligere i år, da det kom frem, at Apple ikke ville være i stand til at lancere en række Apple Intelligence-funktioner til Siri.

Funktionerne var ellers allerede blevet præsenteret ved Apples årlige udviklerkonference WWDC i juni 2024.

Skal holde trit med konkurrenterne

Nu er det Mike Rockwells opgave at sikre, at Apple ikke sejler helt agterud i AI-kapløbet, hvor virksomheden åbenlyst har haft svært ved at følge med konkurrenter som Google og Microsoft.

Planen er, at Siri under Rockwells ledelse skal baseres på en LLM ( enstor sprogmodel, red.), hvilket skal sikre en mere velfungerende og strømlinet teknologi og brugeroplevelse.

Samtidig vil Apple i samarbejde med tredjepartsudviklere nu gøre det muligt at integrere Siri dybere i virksomhedens app-økosystem.

Indsætter egne folk

Mike Rockwell var tidligere ansvarlig for udviklingen af softwaren til Vision Pro-headsettet, og ifølge Bloomberg har han erstattet flere Siri-ledere med personer, han har taget med sig fra Vision Pro-teamet.

De nye medarbejdere har internt i Apple ry for at være nogle af virksomhedens mest talentfulde softwareudviklere.

Mediet sætter også navn på en række af de nye folk, og det fremgår af artiklen, at Olivier Gutknecht, som har haft titlen senior director for Vision Pro, nu skal stå i spidsen for det team, der designer Siris brugeroplevelse.

Samtidig skal Vision Pros tidligere udviklingschef Nate Begeman sammen med Tom Duffy, tidligere chef for CoreOS på Vision Pro, arbejde med den underliggende arkitektur for Siri.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job