Nye Narnia-film vender op og ned på det klassiske univers

Barbie-instruktør Greta Gerwig arbejder på to nye Narnia-film. De første navne er på plads, og der er i høj grad lagt op til ændringer.

Artikel top billede

Hvis man kun har læst én bog eller set én film om C.S. Lewis’ klassiske fantasy-univers Narnia, så er det formentlig ”Heksen, løven og garderobeskabet”, eller som de siger på engelsk The Lion, The Witch and The Wardrobe.

Det er den første bog i rækken og har også altid åbnet ballet til tidligere filmatiseringer til både tv og biograferne.

Men når den prisvindende instruktør Greta Gerwig næste år lancerer sin første af foreløbig to Narnia-film, så bliver det efter alt at dømme med udgangspunkt i den sjette bog, der hedder The Magician’s Nephew eller Troldmandens nevø.

Det giver god mening, for rent kronologisk foregår handlingen før historien om løven Aslan, heksen Jadis og garderobeskabet, selv om både Aslan og Jadis også spiller helt afgørende roller i historien om troldmandens nevø.

Her oplever vi nemlig blandt andet, hvordan Narnia bliver skabt af Aslan – og hvordan den onde heks kommer ind i Narnia efter et dramatisk besøg i vores verden.

The Magician’s Nephew er foreløbig aldrig blevet filmatiseret, så Barbie-instruktør Greta Gerwig kommer på den måde til at starte sin egen serie af film på en helt ny måde.

Det samme gælder tilsyneladende valget af skuespillere, hvor der allerede nu lægges op til en ganske moderne fortolkning af det ellers ret konservative univers.

Ifølge adskillige rygter er der nemlig lagt op til, at Meryl Streep skal lægge stemme til den vise og magiske løve Aslan, som typisk plejer at være af hankøn.

Da Narnia-universet senest blev filmatiseret tilbage i 00’erne, stod Liam Neeson bag Aslan, og det bliver ret interessant at følge, hvordan en kvindelig Aslan vil blive taget imod.

Ikke mindst når løven Aslan normalt bliver betragtet som en udgave af Jesus i C.S. Lewis’ verden, hvor Aslan både er guddommelig, bliver henrettet og genopstår.

Dertil kommer selvfølgelig, at det kun er 15 år siden, at den seneste Narnia-film havde premiere, så de tre nyeste film lever stadig stærkt i publikums hukommelse.

I mellemtiden har Emma Mackey fået rollen som heksen, som Tilda Swinton påtog sig i de seneste film. Emma Mackey har tidligere arbejdet sammen med Greta Gerwig som en af de mange Barbier i filmen fra 2023.

Samtidig forhandler Daniel Craig om at spille rollen som troldmanden fra den sjette bog, hvilket understreger rygterne om, at den historie bliver filmatiseret først.

Den første af Greta Gerwigs nye Narnia-film står lige nu til at få biografpremiere i efteråret 2026, før den rammer Netflix i juledagene samme år.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS