Nye Narnia-film vender op og ned på det klassiske univers

Barbie-instruktør Greta Gerwig arbejder på to nye Narnia-film. De første navne er på plads, og der er i høj grad lagt op til ændringer.

Artikel top billede

Hvis man kun har læst én bog eller set én film om C.S. Lewis’ klassiske fantasy-univers Narnia, så er det formentlig ”Heksen, løven og garderobeskabet”, eller som de siger på engelsk The Lion, The Witch and The Wardrobe.

Det er den første bog i rækken og har også altid åbnet ballet til tidligere filmatiseringer til både tv og biograferne.

Men når den prisvindende instruktør Greta Gerwig næste år lancerer sin første af foreløbig to Narnia-film, så bliver det efter alt at dømme med udgangspunkt i den sjette bog, der hedder The Magician’s Nephew eller Troldmandens nevø.

Det giver god mening, for rent kronologisk foregår handlingen før historien om løven Aslan, heksen Jadis og garderobeskabet, selv om både Aslan og Jadis også spiller helt afgørende roller i historien om troldmandens nevø.

Her oplever vi nemlig blandt andet, hvordan Narnia bliver skabt af Aslan – og hvordan den onde heks kommer ind i Narnia efter et dramatisk besøg i vores verden.

The Magician’s Nephew er foreløbig aldrig blevet filmatiseret, så Barbie-instruktør Greta Gerwig kommer på den måde til at starte sin egen serie af film på en helt ny måde.

Det samme gælder tilsyneladende valget af skuespillere, hvor der allerede nu lægges op til en ganske moderne fortolkning af det ellers ret konservative univers.

Ifølge adskillige rygter er der nemlig lagt op til, at Meryl Streep skal lægge stemme til den vise og magiske løve Aslan, som typisk plejer at være af hankøn.

Da Narnia-universet senest blev filmatiseret tilbage i 00’erne, stod Liam Neeson bag Aslan, og det bliver ret interessant at følge, hvordan en kvindelig Aslan vil blive taget imod.

Ikke mindst når løven Aslan normalt bliver betragtet som en udgave af Jesus i C.S. Lewis’ verden, hvor Aslan både er guddommelig, bliver henrettet og genopstår.

Dertil kommer selvfølgelig, at det kun er 15 år siden, at den seneste Narnia-film havde premiere, så de tre nyeste film lever stadig stærkt i publikums hukommelse.

I mellemtiden har Emma Mackey fået rollen som heksen, som Tilda Swinton påtog sig i de seneste film. Emma Mackey har tidligere arbejdet sammen med Greta Gerwig som en af de mange Barbier i filmen fra 2023.

Samtidig forhandler Daniel Craig om at spille rollen som troldmanden fra den sjette bog, hvilket understreger rygterne om, at den historie bliver filmatiseret først.

Den første af Greta Gerwigs nye Narnia-film står lige nu til at få biografpremiere i efteråret 2026, før den rammer Netflix i juledagene samme år.

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S